Plantronics og Polycom bliver til Poly: "Vi ser uendelig mange muligheder i, hvordan mennesker kommunikerer og samarbejder"

Plantronics og Polycom slår sig sammen og stikker kursen mod kommunikations- og samarbejdsteknologier.

Artikel top billede

Næsten et halvt år efter opkøbet af kommunikationsspecialisterne fra Polycom slår Plantronics og sit nyligt erhvervede selskab sig sammen i teknologiselskabet Poly.

Med sammenlægningen af de to brands, vil kommunikationsgiganten kreere et selskab, som forbedrer kommunikations og samarbejdsoplevelsen på tværs af platforme, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

”Vi ser uendelig mange muligheder i hvordan mennesker kommunikerer og samarbejder i dag. Med muligheder som AI, maskinlæring og nye teknologier ser vi en fremtid for os, hvor Poly skaber forbindelsen og derefter stræber efter at være det, du ikke bemærker i mødelokalet,” fortæller den tidligere Plantronics CEO og nyslåede CEO for Poly, Joe Burton.

Plantronics var i efteråret tæt på at blive opkøbt af Logitech, en handel som i mellemtiden faldt i vasken.

Det hedengangne Plantronics tæller i alt 3.800 ansatte og omsatte i 2018 for godt 5,7 milliarder kroner, hvoraf virksomheden mønstrede et overskud på 4,3 milliarder kroner.

Læs også: Logitechs afblæser milliard-opkøb af headset-producent

Fire fokusområder

Polyoplyser, at de vil fokusere på fire specifikke områder inden for innovation:

Skabe intuitive arbejdspladser for alle: Det moderne åbne kontor har bragt støj og distraherende lyd til kontormiljøet med lavere produktivitet og arbejdsglæde som følge. Poly sigter efter at levere løsninger og teknologi som adresserer disse gener.

Bidrage til et skræddersyet samarbejdende miljø: Mennesker bruger typisk tre eller fire samarbejdsværktøjer på en given dag og har behov for løsninger, der kan udnytte alle disse værktøjer.

Mobile-first løsninger til en moderne arbejdsstyrke: Uanset om medarbejdere benytter deres personlige eller arbejdstelefon, skal løsninger formå at håndtere både stemme og video professionelt. Her vil Poly levere løsninger som gør, at man kan være mere produktiv på farten.

Flere cloud-værktøjer: I takt med, at brugerne får større ejerskab over deres arbejdsværktøj, stiger it-afdelingernes behov for overblik og enheder samt deres brug. Poly fokuserer på at levere de værktøjer, så enheder i felten bliver lettere at administrere.

Se også: Danske Jabra sætter ny standard for støjreducerende hovedtelefoner – driftstiden er i en klasse for sig

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Geoinfo

    Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

    GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network