TDC dropper Huawei og vælger Ericsson til at drive 5G-netværk: 100 folk flyttes, pilottest parat til sommer og 4G opgraderes

Det bliver svenske Ericsson, der skal drive TDC's kommende 5G-netværk, når det i slutningen af 2020 udrulles til hele landet.

Artikel top billede

Det bliver svenske Ericsson, der skal drive TDC's kommende 5G-netværk, når det i slutningen af 2020 udrulles til hele landet.

Det har TDC offentliggjort i en pressemedelelse mandag aften.

Selskabet annoncerer samtidigt, at TDC allerede til sommer vil foretage pilottest med 5G-tilbud til udvalgte kunder.

Ifølge pressemeddelelsen har TDC arbejdet med Ericsson siden 1990'erne, og det forstærkede samarbejde betyder desuden, at de to firmaer nu vil etablere en fælles innovationshub i tæt samarbejde med 5G-forskningscenteret i Lund.

Aftalen større ned 5G

Udover aftalen om 5G-netværket skriver Ericsson i en selvstændig pressemeddelelse, at cirka 100 "network operations professionals" vil blive overført til Ericsson.

Samtidig vil Ericsson som en del af samarbejdet assistere TDC med at opdatere det eksisterende 4G LTE-netværk.

Og sidst men ikke mindst har de to firmaer ingået en fem-årig serviceaftale med fokus på kunstig intelligens og automatisering, som betyder at Ericsson vil drive TDCs netværk fra september 2019.

“I det forløbne år har TDC forhandlet med adskillige leverandører om den forestående udrulning af 5G. TDC har forbundet hele Danmark i næsten 140 år, og i dag er jeg glad for at kunne meddele, at TDC har valgt Ericsson til at bygge og udrulle 5G-netværket og dermed indlede et nyt og spændende kapitel med trådløse forbindelser for Danmark og Skandinavien,” siger Allison Kirkby, koncernchef og administrerende direktør for TDC Group, i forbindelse med pressemeddelelsen.

Få det aktuelle overblik over alle ændringerne hos telegiganten: TDC i kæmpe omstilling - her er de vigtigste ting der sker nu

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S