TDC dropper Huawei og vælger Ericsson til at drive 5G-netværk: 100 folk flyttes, pilottest parat til sommer og 4G opgraderes

Det bliver svenske Ericsson, der skal drive TDC's kommende 5G-netværk, når det i slutningen af 2020 udrulles til hele landet.

Artikel top billede

Det bliver svenske Ericsson, der skal drive TDC's kommende 5G-netværk, når det i slutningen af 2020 udrulles til hele landet.

Det har TDC offentliggjort i en pressemedelelse mandag aften.

Selskabet annoncerer samtidigt, at TDC allerede til sommer vil foretage pilottest med 5G-tilbud til udvalgte kunder.

Ifølge pressemeddelelsen har TDC arbejdet med Ericsson siden 1990'erne, og det forstærkede samarbejde betyder desuden, at de to firmaer nu vil etablere en fælles innovationshub i tæt samarbejde med 5G-forskningscenteret i Lund.

Aftalen større ned 5G

Udover aftalen om 5G-netværket skriver Ericsson i en selvstændig pressemeddelelse, at cirka 100 "network operations professionals" vil blive overført til Ericsson.

Samtidig vil Ericsson som en del af samarbejdet assistere TDC med at opdatere det eksisterende 4G LTE-netværk.

Og sidst men ikke mindst har de to firmaer ingået en fem-årig serviceaftale med fokus på kunstig intelligens og automatisering, som betyder at Ericsson vil drive TDCs netværk fra september 2019.

“I det forløbne år har TDC forhandlet med adskillige leverandører om den forestående udrulning af 5G. TDC har forbundet hele Danmark i næsten 140 år, og i dag er jeg glad for at kunne meddele, at TDC har valgt Ericsson til at bygge og udrulle 5G-netværket og dermed indlede et nyt og spændende kapitel med trådløse forbindelser for Danmark og Skandinavien,” siger Allison Kirkby, koncernchef og administrerende direktør for TDC Group, i forbindelse med pressemeddelelsen.

Få det aktuelle overblik over alle ændringerne hos telegiganten: TDC i kæmpe omstilling - her er de vigtigste ting der sker nu

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo