Artikel top billede

TDC vil fortsat anvende udstyr fra Huawei

TDC vil fortsat anvende udstyr fra Huawei, selv om selskabet nu indgår ny leveringsaftale om 5G-udstyr med Ericsson.

TDC’s beslutning om at udskifte kinesiske Huawei som hovedleverandør af udstyr til infrastruktur med Ericsson, betyder ikke, at TDC samtidig dropper al brug af udstyr af Huawei.

Det fortæller professor på Aalborg Universitet, Gert Frølund, til Ritzau.

“Det, man har investeret i forbindelse med 3G og 4G-nettet, kommer med videre i 5G-systemet. Det er ikke sådan, at man skifter det hele ud. Så snart, systemerne er der, går der mange år, før man skifter det ud. Så på den måde kommer 5G-nettet til også at bygge på teknologi fra Huawei,” siger han til bureauet.

TDC meddelte mandag aften, at selskabet vælger svenske Ericsson som hovedleverandør af udstyr til 5G-infrastruktur i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Ericsson var også TDC’s hovedleverandør af netværks-infrastruktur før TDC indgik aftale med Huawei om levering af 4G-udstyr i 2014 i en aftale til fire milliarder kroner.

TDC har meddelt, at Ericsson allerede 1. april overtager driften af TDC’s net inklusive driftscenter, installation, planlægning og optimering.

Læs også:

Her er Huaweis reaktion på TDC's beslutning om at vælge Ericsson som 5G-leverandør




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere