Artikel top billede

Ny Dell-undersøgelse viser, at Danmark har Europas mindst digitale erhvervsliv… men kan det nu også passe?

De mindst digitale virksomheder i Europa kommer fra Danmark, mens Tyrkiet har de mest digitale virksomheder i Europa, hævdes det i en ny undersøgelse fra Dell. Men kan det nu også passe, spørger vi Dell. Se her, hvad selskabet svarer.

Premium Kun for abonnenter
Danske virksomheder er Europas mindst digitale, mens de tyrkiske virksomheder er de mest digitale.

Det er den måske noget overraskende konklusion i en ny undersøgelse, som den globale it-virksomhed Dell Technologies har udarbejdet og onsdag udsendte pressemeddelelse om til den danske tech-presse - herunder Computerworld.

Overskriften på pressemeddelelsen var "Danske virksomheder er de mindst digitale i Europa."

Men kan det nu også passe, at det står så sløjt til med digitaliseringen i det private erhvervsliv?

Tidligere har FN jo udnævnt Danmark til ”verdensmester i digitalisering” i den offentlige sektor, mens Danmark ligeledes ligger nummer et i

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for