Nokia-telefoner sender personlige oplysninger til Kina

Nokia 7-Plus-telefoner sender personlige data til en server i Kina. HMD Global, der står bag Nokia-brandet, erkender fejlen, men har løst problemet med en software-opdatering i slutningen af februar. Den finske ombudsmand er gået ind i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Hvis man er ejer af en Nokia 7 Plus-telefon, kan ens personlige oplysninger muligvis være blevet sendt til Kina.

Det står klart, efter at det norske medie NRK har afsløret, hvordan datatrafikken bevæger sig på Nokia 7 Plus-mobiltelefonerne som følge af en læserhenvendelse.

Læseren havde lagt mærke til, at Nokia 7 Plus-telefonen sendte ukrypterede datapakker med forskellige oplysninger til en server.

Da han undersøgte sagen nærmere fandt han ud af, at oplysningerne om hans geografiske position, SIM-kortnummeret og telefonens serienummer blev sendt til en server i Kina.

Afsendelsen af data skete hver gang telefonens skærm blev slået til eller låst op.

Software-opdatering burde rette fejlen

HMD Global, som nu står bag Nokia-brandet, har efterfølgende indrømmet over for NRK, at et uspeciferet antal af Nokia 7 Plus-telefonerne har sendt data til den kinesiske server.

I slutningen af februar har selskabet udsendt en software-opdatering, som har skullet rette op på fejlen, men ikke alle brugere har installeret den.

HMD Global hævder desuden, at ingen personer kan identificeres på baggrund af de afsendte data.

Sagen har allerede haft konsekvenser i Finland, hvor den finske ombudsmand har igangsat en efterforskning for at undersøge sagens omfang.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S