Nokia-telefoner sender personlige oplysninger til Kina

Nokia 7-Plus-telefoner sender personlige data til en server i Kina. HMD Global, der står bag Nokia-brandet, erkender fejlen, men har løst problemet med en software-opdatering i slutningen af februar. Den finske ombudsmand er gået ind i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Hvis man er ejer af en Nokia 7 Plus-telefon, kan ens personlige oplysninger muligvis være blevet sendt til Kina.

Det står klart, efter at det norske medie NRK har afsløret, hvordan datatrafikken bevæger sig på Nokia 7 Plus-mobiltelefonerne som følge af en læserhenvendelse.

Læseren havde lagt mærke til, at Nokia 7 Plus-telefonen sendte ukrypterede datapakker med forskellige oplysninger til en server.

Da han undersøgte sagen nærmere fandt han ud af, at oplysningerne om hans geografiske position, SIM-kortnummeret og telefonens serienummer blev sendt til en server i Kina.

Afsendelsen af data skete hver gang telefonens skærm blev slået til eller låst op.

Software-opdatering burde rette fejlen

HMD Global, som nu står bag Nokia-brandet, har efterfølgende indrømmet over for NRK, at et uspeciferet antal af Nokia 7 Plus-telefonerne har sendt data til den kinesiske server.

I slutningen af februar har selskabet udsendt en software-opdatering, som har skullet rette op på fejlen, men ikke alle brugere har installeret den.

HMD Global hævder desuden, at ingen personer kan identificeres på baggrund af de afsendte data.

Sagen har allerede haft konsekvenser i Finland, hvor den finske ombudsmand har igangsat en efterforskning for at undersøge sagens omfang.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S