Nokia-telefoner sender personlige oplysninger til Kina

Nokia 7-Plus-telefoner sender personlige data til en server i Kina. HMD Global, der står bag Nokia-brandet, erkender fejlen, men har løst problemet med en software-opdatering i slutningen af februar. Den finske ombudsmand er gået ind i sagen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Hvis man er ejer af en Nokia 7 Plus-telefon, kan ens personlige oplysninger muligvis være blevet sendt til Kina.

Det står klart, efter at det norske medie NRK har afsløret, hvordan datatrafikken bevæger sig på Nokia 7 Plus-mobiltelefonerne som følge af en læserhenvendelse.

Læseren havde lagt mærke til, at Nokia 7 Plus-telefonen sendte ukrypterede datapakker med forskellige oplysninger til en server.

Da han undersøgte sagen nærmere fandt han ud af, at oplysningerne om hans geografiske position, SIM-kortnummeret og telefonens serienummer blev sendt til en server i Kina.

Afsendelsen af data skete hver gang telefonens skærm blev slået til eller låst op.

Software-opdatering burde rette fejlen

HMD Global, som nu står bag Nokia-brandet, har efterfølgende indrømmet over for NRK, at et uspeciferet antal af Nokia 7 Plus-telefonerne har sendt data til den kinesiske server.

I slutningen af februar har selskabet udsendt en software-opdatering, som har skullet rette op på fejlen, men ikke alle brugere har installeret den.

HMD Global hævder desuden, at ingen personer kan identificeres på baggrund af de afsendte data.

Sagen har allerede haft konsekvenser i Finland, hvor den finske ombudsmand har igangsat en efterforskning for at undersøge sagens omfang.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job