Efter måneders forsinkelse gøres NemLog-in nu klar til drift: NNIT flytter løsningen over på ny platform om få dage

Efter måneders forsinkelser er den nye NemLog-in-løsning nu ved at være klar til drift. Løsningen flyttes mandag over på ny driftsplatform.

Artikel top billede

(Foto: NNIT)

Efter flere måneders forsinkelser er NNIT nu omsider ved at være klar med etableringen af den nye driftsplatform til NemLog-in.

Mandag flyttes NemLog-in nemlig over på den nye driftsplatform, meddeler Digitaliseringsstyrelsen i denne besked.

Overgangen betyder ifølge styrelsen, at man som bruger ‘i en periode på et par dage’ ikke vil kunne oprette nye fuldmagter og brugerrettigheder eller opdatere og slette eksisterende fuldmagter.

“Alle øvrige funktioner vil fungere normalt,” hedder det.

NNIT har haft problemer

Det er NNIT, der står for opgaven med at levere driftsplatformen.

Selskabet vandt i foråret den syv-årige driftskontrakt foran rivalerne CSC, CGI og Netic i en ordre til 175 millioner kroner.

Og da NNIT også er den nuværende leverandør, er der altså tale om en forlængelse.

Men løsningen skal altså føres over på en helt ny platform, der er gjort klar til ‘videreudvikling af den fremtidige NemLog-in-løsning,” som det hedder.

Det skulle egentlig være sket i begyndelsen af december, men overflytningen blev udskudt på grund af tekniske problemer.

Det kan du læse mere om her: Ny NemLogin-løsning bliver måneder forsinket: NNIT har tekniske problemer

NNIT var også prækvalificeret til opgaven om at levere selve NemLog-in-løsningen, men denne kæmpeordre til en kvart milliard kroner gik til rivalen Nets DanID.

Det kan du læse mere om her: Nets DanID vinder kæmpekontrakt til kvart milliard kroner: Skal levere næste NemLogin-løsning til danskerne

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S