Her er Amazons næste store vækst-område: Kan ende med at blive større end AWS

Amazon er på jagt efter nye vækstområder. Og svaret kan meget vel liggge i Amazon Business, som har potentiale til at blive større end både AWS og Amazons e-handel, lyder opsigtsvækkende vurdering.

Artikel top billede

Amazon har forlængst etableret sig som en af de mest værdifulde selskaber i verden, og selskabet er stadig på jagt efter nye vækstområder.

Et af de store vækstområder kan meget vel ligge i Amazons b2b-division, Amazon Business, som har potentiale til at blive Amazons allerstørste område.

Og det siger ikke så lidt, når det handler om Amazon.

Meldingen kommer fra Bank of America i et notat.

Amazon Business hed indtil for syv år siden Amazon Supply.

Området anvender en lang række af de dynamikker, der har gjort Amazons store e-handelsbutik til en af verdens førende, til b2b-området.

Det gælder eksempelvis det meget store udvalg, hurtig og effektiv levering og lignende.

Og det er der store muligheder i, lyder det fra Bank of America, som samtidig fremhæver, at Amazon Business’ udvalg er ‘særligt skræddersyet til erhvervsliv, offentlige organisationer og uddannelsessektoren.

“B2b rummer mange flere barrierer i kraft af de ofte mere komplekse indkøbs-processer, men Amazon har støt vækst,” lyder det fra Bank of Americas analytiker, Justin Post.

Banken vurderer, at det totalte e-handelsbaserede b2b-marked, som Amazon nu for fuld fart er på vej ud i, vil være på 1,4 milliarder dollar i 2021.

Det er næsten det dobbelte af det forbruger-drevne e-handelsmarked, som jo er der, hvor Amazon har grundlagt sin kæmpesucces.

Deri ligger der et kæmpe potientiale for Amazon Business, hedder det.

Der er dog fortsat lang vej, til Amazon Business når Amazons forbruger-orienterede net-handel.

Millioner af kunder

Men området vokser hurtigt. Og Bank of America peger på, at Amazon Business allerede i dag har ‘millioner af kunder fra erhvervslivet.’

I de seneste to år er bruttosalget således vokset til det 10-dobbelte fra en milliard dollar i 2016 til nu 10 milliarder dollar, hedder det.

I 2023 vil Amazon Business ifølge bankens estimater kunne lande et bruttosalg på næsten 38 milliarder dollar. Og en omsætning på 16 milliarder dollar.

Bank of America vurderer, at det er sandsynligt, at Amazon Business i 2021 vil sidde på 10 procent af det samlede amerikanske b2b-marked og fem procent af det globale b2b-marked.

“Selskabet løser problemer med indkøbsflaskehalse med nye features, og vi tror, at Amazon er godt positioneret med en aktiv markedsplads og muligheden for at løse ordrerne samme dag,” hedder det.

“På den lange bane vil b2b være en vigtig vækst-generator,” hedder det.

Læs også:

Hele industrien holder øje med Amazon Web Services i piskende innovations-tempo: Her rykker selskabet for alvor

Amazon i storstilet plan: Vil overtage markedet for satellit-data med rumstationer over hele jorden

AWS har enorme vækstrater - men cloud-eventyret er dårligt nok begyndt: “Der er så mange kunder, der virkelig har brug for vores hjælp”

Cloud-markedet voksede med enorme 32 procent i 2018 - disse ni leverandører sidder på mere end halvdelen af markedet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S