Derfor har Kriminalforsorgen droppet it-projekt til 180 millioner kroner fire år henne i projektet

Det er for høj risiko for fiasko, der har fået Kriminalforsorgen til at droppe indførelse af nyt sagsbehandlingssystem til 180 millioner kroner fire år henne i projektet og istedet fortsætte med et forældet system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Kriminalforsorgens beslutning om at droppe sit nye sagsbehandlingssystem Offender Management System har kostet dyrt.

Beslutningen blev truffet på grund af en mangel på succeshistorier samt et marked med for få leverandører, fortæller Stine Hegelund Bertelsen, centerdirektør for Koncern IT i Kriminalforsorgen, til Version2.

“Det er et lille marked med relativt få leverandører, og vi står nu med en analyse, som viser, at vores kolleger i fængselsmyndighederne i andre europæiske lande ikke har haft succesfulde erfaringer med at implementere standardsystemer i Europa. På den baggrund vurderer vi, at risikoen ved at fortsætte projektet overstiger de gevinster, der eventuelt kunne høstes her,” siger hun til Version2.

Computerworld kunne for en uge siden fortælle, at Kriminalforsorgen skrottede projektet, som nu ender med at koste forsorgen fire års arbejdstid og 21 millioner kroner.

I stedet forsætter driften nu af det 17 år gamle system, Klientsystem, som Kriminalforsorgen hidtil har anvendt til sagsbehandling. Klientsystem er udviklet af VMdata og driftes af KMD, mens NNIT står for videreudviklingen af det.

Det var dette system, som det nye OMS skulle erstatte fra 2021, da Kriminalforsorgen tidligere har påpeget, at det bygger på forældede standarder.

Det betyder blandt andet, at selv mindre systemændringer er dyre og tidskrævende at gennemføre.

Det kan du læse mere om her: Kriminalforsorgen dropper stort it-projekt: Fortsætter med forældet system.

Centerdirektøren siger til mediet, at mange lande nu bevæger sig mod egenudvikling af sagsbehandlingssystemer til området.

Hun ved ikke, om det er en vej, som Kriminalforsorgen vil gå. Men indtil det er afklaret, var det udtryk for rettidig omhu at lukke det succes-fattige system, påpeger hun.

Læs også:

Advarselslamper tændt over næsten hver tredje af de nuværende statslige it-projekter: Se hvilke her

Kriminalforsorgens it-system kan ikke følge med loven: Ansatte tyr til manuelle løsninger

Kriminalforsorgen på vej med it-udbud til 180 millioner kroner

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub