Derfor har Kriminalforsorgen droppet it-projekt til 180 millioner kroner fire år henne i projektet

Det er for høj risiko for fiasko, der har fået Kriminalforsorgen til at droppe indførelse af nyt sagsbehandlingssystem til 180 millioner kroner fire år henne i projektet og istedet fortsætte med et forældet system.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Kriminalforsorgens beslutning om at droppe sit nye sagsbehandlingssystem Offender Management System har kostet dyrt.

Beslutningen blev truffet på grund af en mangel på succeshistorier samt et marked med for få leverandører, fortæller Stine Hegelund Bertelsen, centerdirektør for Koncern IT i Kriminalforsorgen, til Version2.

“Det er et lille marked med relativt få leverandører, og vi står nu med en analyse, som viser, at vores kolleger i fængselsmyndighederne i andre europæiske lande ikke har haft succesfulde erfaringer med at implementere standardsystemer i Europa. På den baggrund vurderer vi, at risikoen ved at fortsætte projektet overstiger de gevinster, der eventuelt kunne høstes her,” siger hun til Version2.

Computerworld kunne for en uge siden fortælle, at Kriminalforsorgen skrottede projektet, som nu ender med at koste forsorgen fire års arbejdstid og 21 millioner kroner.

I stedet forsætter driften nu af det 17 år gamle system, Klientsystem, som Kriminalforsorgen hidtil har anvendt til sagsbehandling. Klientsystem er udviklet af VMdata og driftes af KMD, mens NNIT står for videreudviklingen af det.

Det var dette system, som det nye OMS skulle erstatte fra 2021, da Kriminalforsorgen tidligere har påpeget, at det bygger på forældede standarder.

Det betyder blandt andet, at selv mindre systemændringer er dyre og tidskrævende at gennemføre.

Det kan du læse mere om her: Kriminalforsorgen dropper stort it-projekt: Fortsætter med forældet system.

Centerdirektøren siger til mediet, at mange lande nu bevæger sig mod egenudvikling af sagsbehandlingssystemer til området.

Hun ved ikke, om det er en vej, som Kriminalforsorgen vil gå. Men indtil det er afklaret, var det udtryk for rettidig omhu at lukke det succes-fattige system, påpeger hun.

Læs også:

Advarselslamper tændt over næsten hver tredje af de nuværende statslige it-projekter: Se hvilke her

Kriminalforsorgens it-system kan ikke følge med loven: Ansatte tyr til manuelle løsninger

Kriminalforsorgen på vej med it-udbud til 180 millioner kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job