Dansk outsourcing-selskab har vendt skuden efter syv år med underskud: "Vi har inviteret hele firmaet ud at rejse som en kollektiv fejring"

Interview: Efter en årrække med millionunderskud leverer den danske outsourcing-virksomhed Progressive igen sorte tal på bundlinjen. Det har udløst en kollektiv fejring i form af en udlandsrejse for hele firmaet. De positive resultat kommer efter, at stifterne igen har overtaget forretningen.

Artikel top billede

Jesper Larsen (tv.), direktør i Progressive og Hans Christian Eriksen, ny salgsdirektør i Progressive.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor udløses der en præmie til Progressives medarbejdere?
  • Hvordan flere års nedgang er blevet vendt
  • Hvilket udbud har virksomheden netop vundet
  • Hvem er den nye salgsdirektør
700
3:30 min
Den danske outsourcing-virksomhed Progressive har vendt de sidste syv års nedgang.

For første gang siden 2013 kan selskabet igen se sorte tal på bundlinjen for 2018, hvor de sidste mange regnskabsår har været præget af faldende omsætning og millionunderskud.

Medarbejderne var blevet

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S