Europæisk politi slår til mod tv-pirater i stor aktion: Teknisk infrastruktur var placeret i Danmark

Politiet slog før weekenden til mod tv-pirater i seks europæiske lande, herunder Danmark hvor piratringen havde placeret store dele af den tekniske infrastruktur på grund af hurtigt internet. Aktionen førte til fem anholdelser og 11 lukkede datacentre.

Artikel top billede

Før weekenden iværksatte politiet i seks europæiske lande med hjælp fra Europol en koordineret aktion mod en organiseret europæisk tv-piratring.

Aktionen var ledt an af det spanske politi og var målrettet at få lukket et netværk, der distribuerede illegale sportsudsendelser fra otte lokationer i Spanien, England, Danmark, Letland, Holland og Cypern.

Det skriver Theregister.

Læs også: Dansk dom er den første i Europa: 39-årig mand dømt for at sprede fildelingstjenesten Popcorn Time

Politiet har arresteret fem formodede tv-pirater og identificeret fem datacentre, der blev brugt til at drive 800 illegale kanaler.

Teknisk infrastruktur placeret i Danmark

Danmark spiller en hovedrolle i politiaktionen.

Det står nemlig klart, at ringen af tv-piraterne havde placeret det meste af den tekniske infrastruktur på dansk grund. Angiveligt på grund af vores hurtige bredbåndsforbindelser.

Det spanske politi oplyser, at efterforskningen begyndte i 2015, efter at den bedste engelske fodboldrække, Premier League, havde indgivet en officiel klage over en streamingside i Malaga.

Politiet kunne herefter konstatere, at der stod en organiseret pirating bag tjenesten, hvor brugere kunne abonnere på services og pakker til mellem 40 og 460 euro om måneden.

I alt identificerede politiet betalende brugere fra mere end 30 lande.

Tv-piraternes strategi var ifølge det spanske politi at anvende mange servere og serverlokationer, som ofte blev skiftet ud samtidig med, at nye hjemmesider blev oprettet uden at have tilknytning til tidligere sider.

Spansk politi estimerer, at den illegale organisation har tjent minimum 8 millioner euro.

Læs også: Kontroversiel sag om danske trusselsbreve eskalerer: Teleindustrien vil ikke finde sig i 'mafiametoder'

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job