Adobe og Microsoft i ny LinkedIn-aftale - vil udfordre Salesforce

Microsoft og Adobe indgår LinkedIn-partnerskab mod den fælles ærkefjende Salesforce.

Artikel top billede

Adobe og Microsoft vil hånd i hånd forsøge at betvinge ærkerivalen Salesforce på markedet for salgs- og marketingløsninger.

De to selskaber indgår nu i tæt partnerskab i kampen mod den fælles fjende.

Et hovedvåben bliver LinkedIn, som Microsoft købte i 2016 for enorme 170 milliarder kroner i en kæmpehandel.

Den kan du læse mere om her: Derfor er LinkedIn en guldgrube for Microsoft: Kommer til at vide alt om dit arbejdsliv

Med partnerskabet vil Adobe nemlig kunne give brugerne af selskabets marketingsoftware mulighed for nemmere at finde og ramme mulige kundeemner på LinkedIn med skræddersyede kampagner.

Dernæst vil sælgerne kunne anvende Microsofts salgs-software til at afslutte handlerne.

Ifølge Reuters kalder Adobe Linkedin for en af de ‘hellige graler’ inden for b2b-marketing og et sociale site, der har enorm impact.

Adobe har i de seneste år bevæget sig ind på markedet for marketing-løsninger - blandt andet med milliard-opkøbet af Marketo i fjor.

I målsøgeren er altså mægtige Salesforce, som begge selskaber betragter som hovedkonkurrenten på dette marked.

Til Reuters siger IDC-analytiker Melissa Webster, at Adobe og Microsoft ved at integrere deres systemer kan tilbyde en langt bredere løsning end Salesforce.

Microsoft og Adobe har samarbejdet tæt i flere år og indgik strategisk samarbejde i 2016.

Her meldte Microsoft, at Adobe Marketing Cloud fremover ville være det foretrukne marketing-system i Dynamics 365 Enterprise Edition.

Samarbejdet har siden ført til blandt andet tæt integration mellem Dynamics 365 og Adobe Campaign, Microsoft Power BI og Adobe Analytics samt Adobe Experience Manager og Microsoft Azure.

Læs også:

Microsoft-boss klar til at give kunderne kontrollen over deres data tilbage: Indleder stort samarbejde med Adobe og SAP

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job