SAP afviser at være skyld i statens årlige overbetaling på 150 millioner for it-licenser: "Der er ingen forskel på vores prisliste mellem offentlige og private kunder"

Staten betaler hvert år 20 procent mere end det private erhvervsliv for lignende it-licenser. SAP fremhæves som en af de virksomheder, der suger ekstra skattekroner ud af staten, men det tyske selskab afviser at tage højere pris fra den offentlige sektor end det private erhvervsliv.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i sagen
  • Baggrund på hvorfor staten betaler mere for it-licenser end det private erhvervsliv
  • Bliv klogere på om SAP vil give staten bedre vilkår fremadrettet
  • Læs SAP's svar til tallene fra staten
  • Få de mulige årsager til statens overbetaling
654
3:30 min
Den tyske ERP-gigant SAP slår nu fast, at selskabet ikke kræver højere betalinger af staten end det private erhvervsliv.

Det sker efter, at Moderniseringsstyrelsen med innovationsminister Sophie Løhde (V) i spidsen onsdag fortalte om, hvordan staten overbetaler for it-licenser fra selskaber som Oracle, SAP, SAS Institute og IBM med omkring 20 procent om året.

Da staten hvert år bruger mellem 600 millioner kroner og 800 millioner kroner på indkøb svarer det til mindst 150 millioner kroner i overbetaling om året.

Men SAP fortæller til Computerworld, at der ikke er forskel på virksomhedens prislister over for staten og det private erhvervsliv.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job