SAP afviser at være skyld i statens årlige overbetaling på 150 millioner for it-licenser: "Der er ingen forskel på vores prisliste mellem offentlige og private kunder"

Staten betaler hvert år 20 procent mere end det private erhvervsliv for lignende it-licenser. SAP fremhæves som en af de virksomheder, der suger ekstra skattekroner ud af staten, men det tyske selskab afviser at tage højere pris fra den offentlige sektor end det private erhvervsliv.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i sagen
  • Baggrund på hvorfor staten betaler mere for it-licenser end det private erhvervsliv
  • Bliv klogere på om SAP vil give staten bedre vilkår fremadrettet
  • Læs SAP's svar til tallene fra staten
  • Få de mulige årsager til statens overbetaling
654
3:30 min
Den tyske ERP-gigant SAP slår nu fast, at selskabet ikke kræver højere betalinger af staten end det private erhvervsliv.

Det sker efter, at Moderniseringsstyrelsen med innovationsminister Sophie Løhde (V) i spidsen onsdag fortalte om, hvordan staten overbetaler for it-licenser fra selskaber som Oracle, SAP, SAS Institute og IBM med omkring 20 procent om året.

Da staten hvert år bruger mellem 600 millioner kroner og 800 millioner kroner på indkøb svarer det til mindst 150 millioner kroner i overbetaling om året.

Men SAP fortæller til Computerworld, at der ikke er forskel på virksomhedens prislister over for staten og det private erhvervsliv.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S