Her falder dommen: På denne dato bliver millionstriden mellem Datacon og Flügger afgjort

En mangeårig millionstrid mellem it-firmaet Datacon og malerkæden Flügger bliver afgjort om i næste måned, meddeler retten i Glostrup til Computerworld.

Artikel top billede

Flügger og Datacon kan snart se enden på en mangeårig millionstrid om et kuldsejlret ERP-system.

Retten i Glostrup oplyser nu til Computerworld, at der bliver afsagt dom i sagen tirsdag 23. april klokken 13.

Der var sidste retsmøde i sagen tirsdag 26. marts.

Læs også: Netop nu udkæmpes dramatisk retsopgør om fejlslagent ERP-system, der var tæt på at koste malerkæden Flügger livet: "Hele vores infrastruktur gik mere eller mindre ned, da vi implementerede systemet"

Mangeårigt opgør

Sagen tog sit udgangspunkt, da Datacon i 2014 implementerede et nyt Microsoft Dynamics ERP-system hos Flügger.

Implementeringen af systemet endte dog med at blive en dyr fornøjelse for den danske malerkæde, og ifølge Flügger var ERP-systemet tæt på at koste selskabet livet.

På den baggrund afviser Flügger at betale for den sidste leverance af systemet.

Derfor indledte Datacon i 2016 en inkasso-sag mod Flügger, fordi it-selskabet mener at have 13 millioner kroner til gode. Inkasso-sagen blev herefter mødt af et erstatningskrav fra Flügger.

I første omgang lød kravet på 50 millioner kroner fra Flügger, men det blev efterfølgende sænket til 25 millioner efter en vurdering fra sagens skønsmænd.

Sagens parter har mulighed for at anke sagen til landsretten.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S