Telia-direktør ser positivt på udfald af frekvensauktionen: "Med de nye frekvenser kan vi fortsætte udviklingen af vores landsdækkende mobilnetværk"

Telias direktør er godt tilfreds med resultatet af den netop afsluttede frekvensauktion. TT-netværket, som er Telia og Telenors fælles infrastrukturselskab, betaler 107,6 millioner kroner for andelene af 5G-frekvenser.

Artikel top billede

Morten Bentzen, administrerende direktør i Telia Danmark. (Foto: Kristian Brasen / Kristian Brasen)

Telias danske direktør ser positivt på udfaldet af auktionen om 5G-frekvenserne, der netop er blevet offentliggjort.

"Med de nye frekvenser kan vi fortsætte udviklingen af vores landsdækkende mobilnetværk, der med mere end 4.300 antennepositioner er Danmarks største," skriver Morten Bentzen, administrerende direktør i Telia Danmark, i en pressemeddelelse.

TDC kom ud som den helt store vinder af auktionen, hvilket du kan læse mere om her: Her er vinderne af licens-auktionen over Danmarks første 5G-supernet

Telia og Telenor er via et fællesejet infrastrukturselskab, TT-Netværket, blevet tildelt frekvenser i 700 Mhz- og 900 Mhz-frekvensbåndene.

Prisen for de nyerhvervede frekvenser ligger på 106,7 millioner kroner, fremgår det af meddelelsen.

Licenserne vil være gyldige i 20 år for 700-MHz-båndet og 15 år for 900 MHz-båndet.

Læs mere: Telenor-direktør ‘godt tilfreds’ med netop afgjort frekvens-auktion: Telia og Telenor bød kun på udvalgte frekvenser

TT-Netværket har valgt ikke at byde på 2300 MHz-frekvensbåndet i den nærværende auktion.

"Telia indleder livetest af 5G-teknologi i andet kvartal af 2019. Det vil give værdifuld indsigt frem mod vores kommercielle lancering af fremtidens mobilnetværk, som bliver markeds- og efterspørgselsstyret”, skriver Morten Bentzen yderligere i meddelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen