Huawei leverer fremragende regnskab: Forventer en omsætning på 830 milliarder kroner næste år

Selvom Huawei har befundet sig midt i et politisk stormvejr med beskyldninger om blandt andet cyberspionage, leverer det kinesiske selskab et solidt regnskab, som tilsyneladende ikke har taget skade.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei Technologies rapporterer en stigning på 25 procent i overskud for 2018.

Dermed har Huawei trods et brandvarmt politisk hækkeløb formået at hæve sin indtjening til 58,56 milliarder kroner, drevet frem en solid præstation på hjemmemarkedet og et lukrativt smartphone-marked.

Det skriver Reuters.com.

Selskabet er lige nu verdens tredjestørste leverandør af smartphones.

I 2017 hævede Huawei sit overskud med 28 procent efter en mindre god periode i 2016, hvor overskuddet faldt med 0.4 procent.

Huawei leverer på sin omsætning, som i 2018 er steget med knap 20 procent til omkring 700 milliarder kroner.

Læs også: Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu

En direktør hos Huawei udtalte ifølge Reuters tidligere på ugen, at USA's kampagne mod selskabet har efterladt et lille aftryk på Huaweis salg.

Huawei forventer for 2019 at hæve sin omsætning til omkring 830 milliarder kroner.

På det danske marked valgte TDC senest at gå med svenske Ericsson i forbindelse med udviklingen af et 5G-infrastruktur. Det kan du læse mere om her:

Læs også: Her er Huaweis reaktion på TDC's beslutning om at vælge Ericsson som 5G-leverandør

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job