Nu begynder ankesagen i Atea-bestikkelsessagen: Tidligere Atea-topchefer skal for retten igen

Tirsdag tager Østre Landsret hul på ankesagen i den store Atea-bestikkelssag, hvor blandt andet de tre tidligere topchefer i Atea går efter at blive pure frifundet.

Artikel top billede

Tirsdag klokken 09:30 går det igen løs med den store Atea-bestikkelsessag, når Østre Landsret tager hul på ankesagerne i danmarkshistoriens måske største bestikkelsessag nogensinde.

Det fremgår af Østre Landsrets kalender.

Ankesagen går i gang, efter fem af de otte involverede i sagen ankede de straffe, som de i sommer blev idømt i Retten i Glostrup.

Alle de fem tidligere topchefer nægter sig skyldige, og de går alle efter at blive pure frifundet i Østre Landsret.

De fem er:

- Tidligere koncernchef i Atea, Claus Hougesen, der i byretten blev idømt 10 måneders fængsel - heraf tre måneder ubetinget.

- Tidligere CEO i Atea, Peter Hillingsøe Trans, der i byretten blev idømt otte måneders fængsel, heraf tre måneders ubetinget.

- Tidligere salgschef i Atea, Per Juul Andersen, der i byretten blev idømt et års ubetinget fængsel.

- Tidligere it-direktør i Region Sjælland, Michael Mølkær Nielsen, der i byretten blev idømt 40 dages betinget fængsel.

- Tidligere it-driftschef i Region Sjælland, Rene Clausen, der i byretten blev idømt halvandet års ubetinget fængsel.

28 dage afsat til sagen

I alt er der i Østre Landsret blevet afsat 28 dage til sagen. Det betyder, at der efter alt at dømme vil blive afsagt dom inden sommer.

Tidligere salgsdirektør i Atea, Carsten Viggo Willum Ritzau, ankede ikke sin dom i byretten på otte måneders fængsel, heraf tre måneders ubetinget.

Heller ikke tidligere koncern it-chef i Region Sjælland, Michael Steen Hansen, ankede sin dom på 10 måneders fængsel, heraf tre måneders ubetinget.

Atea ankede heller ikke sin dom på en bøde på 10 millioner kroner, som selskabet betalt.

Læs også:

Nu ruller millionerne igen: Har straffen til Atea efter bestikkelsessagen været hård nok?

Bestikkelsessag mod syv nye Atea-folk: Tidligere chef tilstår bestikkelse

Atea-sagen fortsætter i landsretten: Fem af de otte dømte har nu anket dommen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura