Skatteminister tilfreds med KMD-erstatning på 200 millioner kroner: Problemerne skyldes ikke kun KMD

KMD’s erstatning på 200 millioner kroner for det fejslagne EFI-system er ifølge skatteminister Karsten Lauritzen (V) et ‘lille plaster på såret.’ “Når noget er gået helt galt i inddrivelsen, så skyldes det ikke bare et problem hos it-leverandøren,” siger han.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

‘Et lille plaster på såret.’

Sådan betegner skatteminister Karsten Lauritzen (V) til DR den erstatning på 200 millioner kroner, som KMD har indvilget i at betale for selskabets rolle for det fejslagne inddrivelsessystem EFI.

Skatteministeriet meddelte fredag, at parterne nu lukkede sagen med forliget, som er kommet i stand efter, at KMD har fået ny ejer i form af japanske NEC.

Det kan du læse mere om her: KMD betaler 200 millioner kroner til staten i erstatning for skandaleramt EFI-system.

Karsten Lauritzen peger på, at KMD fik 160 millioner for at udvikle det fejlsslagne inddrivelsessystem, der endte med at koste mere end en milliard kroner i tabte skattekroner.

“Men når noget er gået helt galt i inddrivelsen, så skyldes det ikke bare et problem hos it-leverandøren. De har ikke leveret det, de skulle, men det skyldes også en masse forkerte politiske og administrative beslutninger, som har gjort, at vi har haft milliardomkostninger til at rydde op på inddrivelsesområdet. Men det her er endnu et skridt på vejen til at få en effektiv inddrivelse,” siger ministeren til DR.

Skat stævnede i 2016 KMD med krav om tilbagebetaling af 692 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Staten stævner KMD for 700 millioner på grund af skandale-system

Dette krav bliver nu sløjfet.

Læs også:

Efter nyt krav: [b]KMD har nu erstatningskrav på mere end 1,6 milliarder kroner hængende over hovedet

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

amlet regning for Skats kuldsejlede EFI-system ender på næsten 1,2 milliarder kroner[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,