Skatteminister tilfreds med KMD-erstatning på 200 millioner kroner: Problemerne skyldes ikke kun KMD

KMD’s erstatning på 200 millioner kroner for det fejslagne EFI-system er ifølge skatteminister Karsten Lauritzen (V) et ‘lille plaster på såret.’ “Når noget er gået helt galt i inddrivelsen, så skyldes det ikke bare et problem hos it-leverandøren,” siger han.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

‘Et lille plaster på såret.’

Sådan betegner skatteminister Karsten Lauritzen (V) til DR den erstatning på 200 millioner kroner, som KMD har indvilget i at betale for selskabets rolle for det fejslagne inddrivelsessystem EFI.

Skatteministeriet meddelte fredag, at parterne nu lukkede sagen med forliget, som er kommet i stand efter, at KMD har fået ny ejer i form af japanske NEC.

Det kan du læse mere om her: KMD betaler 200 millioner kroner til staten i erstatning for skandaleramt EFI-system.

Karsten Lauritzen peger på, at KMD fik 160 millioner for at udvikle det fejlsslagne inddrivelsessystem, der endte med at koste mere end en milliard kroner i tabte skattekroner.

“Men når noget er gået helt galt i inddrivelsen, så skyldes det ikke bare et problem hos it-leverandøren. De har ikke leveret det, de skulle, men det skyldes også en masse forkerte politiske og administrative beslutninger, som har gjort, at vi har haft milliardomkostninger til at rydde op på inddrivelsesområdet. Men det her er endnu et skridt på vejen til at få en effektiv inddrivelse,” siger ministeren til DR.

Skat stævnede i 2016 KMD med krav om tilbagebetaling af 692 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Staten stævner KMD for 700 millioner på grund af skandale-system

Dette krav bliver nu sløjfet.

Læs også:

Efter nyt krav: [b]KMD har nu erstatningskrav på mere end 1,6 milliarder kroner hængende over hovedet

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

amlet regning for Skats kuldsejlede EFI-system ender på næsten 1,2 milliarder kroner[/b]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S