Staten stævner KMD for 700 millioner på grund af skandale-system

Skatteministeren har afsendt et gigantisk erstatningskrav mod KMD for firmaets rolle i forbindelse med det skandaleramte it-system EFI. KMD mener ikke, at der er noget at komme efter.

Artikel top billede

Skatteministeren stævner nu KMD for næsten 700 millioner efter EFI-skandalen.

Landets skatteminister, Karsten Lauritzen (V), er på regeringens vegne godt og grundig knotten over, at EFI-systemet aldrig er kommet til at virke efter hensigten.

Han mener, at en del af ansvaret ligger hos KMD, der har været it-leverandør på systemet, og derfor sender han nu en stævning afsted fra Skatteministeriet på ikke mindre end 692 millioner kroner.

Det skriver Børsen.

Ministeren siger til avisen, at Skats inddrivelsessystem ikke har fungeret i en årrække og, at KMD ikke har leveret det, der er blevet aftalt mellem Skat og firmaet, hvilket som bekendt har haft store konsekvenser for it-systemets duelighed.

Erstatningsbeløbet udgør alle investeringer i forbindelse med udviklingen af EFI-systemet, men ligger dog langt under de faktiske omkostninger, der havnede på et solidt milliardbeløb.

Læs mere her: Samlet regning for Skats kuldsejlede EFI-system ender på næsten 1,2 milliarder kroner

KMD: Det er urimeligt
KMD er naturligvis ikke med på den plan.

"Den (stævningen, red.) er urimelig, men vi imødeser at få sagen afklaret i retten, da det er vores vurdering, at vi har en særdeles god sag," skriver KMD's juridiske direktør og advokat, Mark Skriver Nielsen, til Børsen.

I september sidste år besluttede skatteministeren at lukke EFI. Det betød, at staten måtte vinke farvel til 14 milliarder kroner i gæld til det offentlige.

EFI-skandalen har også haft andre konsekvenser - blandt andet var den en medvirkende årsag til, at Jesper Rønnow blev fyret som topdirektør i Skat. Skats it-direktør blev også fyret under it-skandalen. Læs mere om det her.

Historien om EFI har i det hele taget været lang og rigtig kedelig læsning for både Skat og KMD.

Men det skræmmer dog ikke Skat fra at sætte nye it-projekter i søen, hvilket du kan læse mere om her: Skat i gang med Danmarkhistoriens største offentlige it-projekt: Her er bygge-planerne

Du kan læse mere om problemerne med EFI her:

Skat: EFI virker ikke, og nu lukker vi det ned

Efter EFI: Skatteministeriet kaster millioner i nyt it-system - vil selv udvikle det

Samlet regning for Skats kuldsejlede EFI-system ender på næsten 1,2 milliarder kroner

Markante ændringer på vej efter EFI-skandalen: Skattelov skal skrives om

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S