Staten stævner KMD for 700 millioner på grund af skandale-system

Skatteministeren har afsendt et gigantisk erstatningskrav mod KMD for firmaets rolle i forbindelse med det skandaleramte it-system EFI. KMD mener ikke, at der er noget at komme efter.

Artikel top billede

Skatteministeren stævner nu KMD for næsten 700 millioner efter EFI-skandalen.

Landets skatteminister, Karsten Lauritzen (V), er på regeringens vegne godt og grundig knotten over, at EFI-systemet aldrig er kommet til at virke efter hensigten.

Han mener, at en del af ansvaret ligger hos KMD, der har været it-leverandør på systemet, og derfor sender han nu en stævning afsted fra Skatteministeriet på ikke mindre end 692 millioner kroner.

Det skriver Børsen.

Ministeren siger til avisen, at Skats inddrivelsessystem ikke har fungeret i en årrække og, at KMD ikke har leveret det, der er blevet aftalt mellem Skat og firmaet, hvilket som bekendt har haft store konsekvenser for it-systemets duelighed.

Erstatningsbeløbet udgør alle investeringer i forbindelse med udviklingen af EFI-systemet, men ligger dog langt under de faktiske omkostninger, der havnede på et solidt milliardbeløb.

Læs mere her: Samlet regning for Skats kuldsejlede EFI-system ender på næsten 1,2 milliarder kroner

KMD: Det er urimeligt
KMD er naturligvis ikke med på den plan.

"Den (stævningen, red.) er urimelig, men vi imødeser at få sagen afklaret i retten, da det er vores vurdering, at vi har en særdeles god sag," skriver KMD's juridiske direktør og advokat, Mark Skriver Nielsen, til Børsen.

I september sidste år besluttede skatteministeren at lukke EFI. Det betød, at staten måtte vinke farvel til 14 milliarder kroner i gæld til det offentlige.

EFI-skandalen har også haft andre konsekvenser - blandt andet var den en medvirkende årsag til, at Jesper Rønnow blev fyret som topdirektør i Skat. Skats it-direktør blev også fyret under it-skandalen. Læs mere om det her.

Historien om EFI har i det hele taget været lang og rigtig kedelig læsning for både Skat og KMD.

Men det skræmmer dog ikke Skat fra at sætte nye it-projekter i søen, hvilket du kan læse mere om her: Skat i gang med Danmarkhistoriens største offentlige it-projekt: Her er bygge-planerne

Du kan læse mere om problemerne med EFI her:

Skat: EFI virker ikke, og nu lukker vi det ned

Efter EFI: Skatteministeriet kaster millioner i nyt it-system - vil selv udvikle det

Samlet regning for Skats kuldsejlede EFI-system ender på næsten 1,2 milliarder kroner

Markante ændringer på vej efter EFI-skandalen: Skattelov skal skrives om

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks