Atea-sagen ruller igen: Fem dømte i bestikkelsessagen vil nu frifindes

Ankesagen blev tirsdag skudt i gang i Østre Landsret, hvor fem dømte i Atea-bestikkelsessagen går efter frifindelse. Skæbnen for tre tidligere Atea-topchefer og to tidligere chefer i Region Sjælland skal nu afgøres over 28 retsdage.

Artikel top billede

Danmarks måske største bestikkelsesdag nogensinde tager nu endnu en drejning, da ankesagen begyndte tirsdag kl. 09.30.

Fem af de otte dømte mænd i sagen har anket dommen, og går nu efter frikendelse.

"Vi kommer til at lære hinanden godt at kende," fortalte landsdommer Finn Morten Andersen til de opmødte advokater og tiltalte tirsdag morgen.

Det skriver Ritzau.

Landsdommeren refererede til det langstrakte forløb, som Atea-sagen har båret præg af.

Ankesagen er nu gået i gang efter, at fem af de otte involverede i sagen ankede de straffe, som de i sommer blev idømt i Retten i Glostrup.

Anklagen i forhold til de to tidligere chefer i Region Sjælland går på, at de over en årrække har modtaget gaver fra Atea via konto 2840. Det drejer sig om dyre resutaurantbesøg, rejser og andre gaver.

Herunder en rejse til Dubai i november 2014 for at se Fomel 1, som skulle være løbet op i 400.000 kr.

Læs mere: Ankesagen i Ateas bestikkelsessag er på trapperne: "Der er meget på spil i den her sag - det er sidste skud i bøssen"

Vil frikendes

Det drejer sig om tre tidligere topchefer i Atea og to chefer fra Region Sjælland, der nægter sig skyldige, og derfor går efter frifindelse eller en strafnedsættelse.

Det fem dømte:

- Tidligere koncernchef i Atea, Claus Hougesen, der i byretten blev idømt 10 måneders fængsel - heraf tre måneder ubetinget.

- Tidligere CEO i Atea, Peter Hillingsøe Trans, der i byretten blev idømt otte måneders fængsel, heraf tre måneders ubetinget.

- Tidligere salgschef i Atea, Per Juul Andersen, der i byretten blev idømt et års ubetinget fængsel.

- Tidligere it-direktør i Region Sjælland, Michael Mølkær Nielsen, der i byretten blev idømt 40 dages betinget fængsel.

- Tidligere it-driftschef i Region Sjælland, Rene Clausen, der i byretten blev idømt halvandet års ubetinget fængsel.

Læs mere: Nu begynder ankesagen i Atea-bestikkelsessagen: Tidligere Atea-topchefer skal for retten igen

Ikke alle dømte ankede sagen

Tidligere salgsdirektør i Atea, Carsten Viggo Willum Ritzau, ankede ikke sin dom i byretten på otte måneders fængsel, heraf tre måneders ubetinget.

Heller ikke tidligere koncern it-chef i Region Sjælland, Michael Steen Hansen, ankede sin dom på 10 måneders fængsel, heraf tre måneders ubetinget.

Atea ankede heller ikke sin dom på en bøde på 10 millioner kroner, som selskabet har betalt.

Læs mere:Bestikkelsessagen kostede Atea store millionbeløb og kunder i 2018 - men 2019 skal være comeback-året: "Nu har vi afsonet vores straf"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos