Nu åbner Bredbåndspuljen igen for ansøgninger til støtte til danske bredbåndsprojekter: Her kan du få mere at vide

Energistyrelsen tager på turne Danmark rundt for at fortælle om, hvordan man kan få del i Bredbåndspuljens millioner, når puljen åbner 30. april.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Energistyrelsen er ved at gøre klar til en regulær ‘road trip’ rundt i Danmark, hvor styrelsens folk i den kommende måned i en række byer vil fortælle om Bredbåndspuljen.

Det sker i forbindelse med, at Bredbåndspuljen forventeligt 30. april åbnes for ansøgninger.

Samtidig vil Energistyrelsen her fortælle mere om de adresser, som i år vil kunne komme i betragtning i forbindelse med tildelingen af de offentlige bredbåndskroner..

Energistyrelsen vil i de kommende uger lægge vejen forbi disse områder:

- Djursland (Mørke 23. april).

- Lolland (Maribo 25. april).

- Fyn (Odense 29. april).

- Østjylland (Hornsyld 30. april).

- Vestjylland (Lemvig 2. maj).

- Himmerland (Hobro 6. maj).

- Nordsjælland (Hillerød 7. maj).

- Vestsjælland (Holbæk 8. maj).

Ansøgningsfristen er 23. oktober.

Så mange har tidligere søgt

Bredbåndspuljen var oprindeligt på i alt 200 millioner kroner og har til formål at fremme bredbåndsprojekter herhjemme. Pengene er målrettet områder, hvor der ikke er adgang til mindst 10 Mbit/s i download og 2 Mbit/s i upload.

Der blev uddelt 80 millioner kroner i 2016, mens der i 2017, 2018 og 2019 er afsat 40 millioner kroner til uddeling.

Folketinget besluttede i foråret 2018 at afsætte yderligere 100 millioner kroner til puljen.

Uddelingerne af bredbåndsmidlerne er blevet løbende kritiseret for at ramme skævt.

Energi- klima og forsyningsminister Lars Christian Lilleholt (V) har således tidligere været i ilden efter uddelingen af bredbåndsmillionerne, hvor kritikere mente, at alt for mange af pengene gik til bredbåndsprojekter i de store byer..

Det kan du læse mere om her: Minister i krydsild om dansk bredbåndspulje: Er millionerne blevet tildelt de helt forkerte områder?

Efterfølgende blev der lukket for muligheden for at søge støtte for by-områder i 35 kommuner - herunder de fleste storkøbenhavnske kommuner.

Det kan du læse mere om her: Ny bredbåndspulje på trapperne: Store ændringer på vej - slut med støtte til byområder i 35 kommuner

I 2018 modtog Energistyrelsen 137 ansøgninger om støtte til projekter - heraf kom størstedelen fra Region Sjælland og Region Syddanmark.

Du kan se hele listen her: Disse byer har søgt om penge fra bredbåndspuljen - især stort behov på Sjælland.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S