Nu åbner Bredbåndspuljen igen for ansøgninger til støtte til danske bredbåndsprojekter: Her kan du få mere at vide

Energistyrelsen tager på turne Danmark rundt for at fortælle om, hvordan man kan få del i Bredbåndspuljens millioner, når puljen åbner 30. april.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Energistyrelsen er ved at gøre klar til en regulær ‘road trip’ rundt i Danmark, hvor styrelsens folk i den kommende måned i en række byer vil fortælle om Bredbåndspuljen.

Det sker i forbindelse med, at Bredbåndspuljen forventeligt 30. april åbnes for ansøgninger.

Samtidig vil Energistyrelsen her fortælle mere om de adresser, som i år vil kunne komme i betragtning i forbindelse med tildelingen af de offentlige bredbåndskroner..

Energistyrelsen vil i de kommende uger lægge vejen forbi disse områder:

- Djursland (Mørke 23. april).

- Lolland (Maribo 25. april).

- Fyn (Odense 29. april).

- Østjylland (Hornsyld 30. april).

- Vestjylland (Lemvig 2. maj).

- Himmerland (Hobro 6. maj).

- Nordsjælland (Hillerød 7. maj).

- Vestsjælland (Holbæk 8. maj).

Ansøgningsfristen er 23. oktober.

Så mange har tidligere søgt

Bredbåndspuljen var oprindeligt på i alt 200 millioner kroner og har til formål at fremme bredbåndsprojekter herhjemme. Pengene er målrettet områder, hvor der ikke er adgang til mindst 10 Mbit/s i download og 2 Mbit/s i upload.

Der blev uddelt 80 millioner kroner i 2016, mens der i 2017, 2018 og 2019 er afsat 40 millioner kroner til uddeling.

Folketinget besluttede i foråret 2018 at afsætte yderligere 100 millioner kroner til puljen.

Uddelingerne af bredbåndsmidlerne er blevet løbende kritiseret for at ramme skævt.

Energi- klima og forsyningsminister Lars Christian Lilleholt (V) har således tidligere været i ilden efter uddelingen af bredbåndsmillionerne, hvor kritikere mente, at alt for mange af pengene gik til bredbåndsprojekter i de store byer..

Det kan du læse mere om her: Minister i krydsild om dansk bredbåndspulje: Er millionerne blevet tildelt de helt forkerte områder?

Efterfølgende blev der lukket for muligheden for at søge støtte for by-områder i 35 kommuner - herunder de fleste storkøbenhavnske kommuner.

Det kan du læse mere om her: Ny bredbåndspulje på trapperne: Store ændringer på vej - slut med støtte til byområder i 35 kommuner

I 2018 modtog Energistyrelsen 137 ansøgninger om støtte til projekter - heraf kom størstedelen fra Region Sjælland og Region Syddanmark.

Du kan se hele listen her: Disse byer har søgt om penge fra bredbåndspuljen - især stort behov på Sjælland.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect