Nu åbner Bredbåndspuljen igen for ansøgninger til støtte til danske bredbåndsprojekter: Her kan du få mere at vide

Energistyrelsen tager på turne Danmark rundt for at fortælle om, hvordan man kan få del i Bredbåndspuljens millioner, når puljen åbner 30. april.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Energistyrelsen er ved at gøre klar til en regulær ‘road trip’ rundt i Danmark, hvor styrelsens folk i den kommende måned i en række byer vil fortælle om Bredbåndspuljen.

Det sker i forbindelse med, at Bredbåndspuljen forventeligt 30. april åbnes for ansøgninger.

Samtidig vil Energistyrelsen her fortælle mere om de adresser, som i år vil kunne komme i betragtning i forbindelse med tildelingen af de offentlige bredbåndskroner..

Energistyrelsen vil i de kommende uger lægge vejen forbi disse områder:

- Djursland (Mørke 23. april).

- Lolland (Maribo 25. april).

- Fyn (Odense 29. april).

- Østjylland (Hornsyld 30. april).

- Vestjylland (Lemvig 2. maj).

- Himmerland (Hobro 6. maj).

- Nordsjælland (Hillerød 7. maj).

- Vestsjælland (Holbæk 8. maj).

Ansøgningsfristen er 23. oktober.

Så mange har tidligere søgt

Bredbåndspuljen var oprindeligt på i alt 200 millioner kroner og har til formål at fremme bredbåndsprojekter herhjemme. Pengene er målrettet områder, hvor der ikke er adgang til mindst 10 Mbit/s i download og 2 Mbit/s i upload.

Der blev uddelt 80 millioner kroner i 2016, mens der i 2017, 2018 og 2019 er afsat 40 millioner kroner til uddeling.

Folketinget besluttede i foråret 2018 at afsætte yderligere 100 millioner kroner til puljen.

Uddelingerne af bredbåndsmidlerne er blevet løbende kritiseret for at ramme skævt.

Energi- klima og forsyningsminister Lars Christian Lilleholt (V) har således tidligere været i ilden efter uddelingen af bredbåndsmillionerne, hvor kritikere mente, at alt for mange af pengene gik til bredbåndsprojekter i de store byer..

Det kan du læse mere om her: Minister i krydsild om dansk bredbåndspulje: Er millionerne blevet tildelt de helt forkerte områder?

Efterfølgende blev der lukket for muligheden for at søge støtte for by-områder i 35 kommuner - herunder de fleste storkøbenhavnske kommuner.

Det kan du læse mere om her: Ny bredbåndspulje på trapperne: Store ændringer på vej - slut med støtte til byområder i 35 kommuner

I 2018 modtog Energistyrelsen 137 ansøgninger om støtte til projekter - heraf kom størstedelen fra Region Sjælland og Region Syddanmark.

Du kan se hele listen her: Disse byer har søgt om penge fra bredbåndspuljen - især stort behov på Sjælland.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S