Avis: Arbejdet på Apples datacenter i Viborg sat i stå

Arbejdet på Apples store datacenter er angiveligt sat i stå. Flere hundrede håndværkere sendt hjem, skriver lokalavis.

Artikel top billede

Byggeriet af Apples store datacenter i Foulum uden for Viborg er angiveligt sat i bero.

Det skriver Viborg Folkeblad, som henviser til ‘to uafhængige kilder.’

Disse kilder fortæller samstemmende til avisen, at flere hundrede håndværkere er blevet sendt hjem medbringende deres værktøj.

Det drejer sig angiveligt om mellem 300 og 500 håndværkere - primært danske og irske.

“Det hedder sig, at den irske hovedentreprenør ikke har kunnet aflevere byggeriet til de aftalte tidsfrister. Første deadline var i september sidste år. Anden deadline er april i år, og den tidsfrist kommer heller ikke til at holde,” skriver avisen.

Apple har planlagt i alt otte datahaller på byggegrunden nogle kilometer uden for Viborg med en samlet længde på flere kilometer.

Apple har betalt 23 millioner kroner for grunden via datterselskabet Oconee Limited, der hører hjemme i Irland. Byggeriet gik i gang i 2016.

Byggeriet på i alt 250.000 kvadratmeter ventes at være fuldt udbygget i 2026. Første etape består af 35.000 kvadratmeter.

Læs også:

Viborg Kommune og Søren Pape beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på Apples datacenter i Viborg

Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec