Avis: Arbejdet på Apples datacenter i Viborg sat i stå

Arbejdet på Apples store datacenter er angiveligt sat i stå. Flere hundrede håndværkere sendt hjem, skriver lokalavis.

Artikel top billede

Byggeriet af Apples store datacenter i Foulum uden for Viborg er angiveligt sat i bero.

Det skriver Viborg Folkeblad, som henviser til ‘to uafhængige kilder.’

Disse kilder fortæller samstemmende til avisen, at flere hundrede håndværkere er blevet sendt hjem medbringende deres værktøj.

Det drejer sig angiveligt om mellem 300 og 500 håndværkere - primært danske og irske.

“Det hedder sig, at den irske hovedentreprenør ikke har kunnet aflevere byggeriet til de aftalte tidsfrister. Første deadline var i september sidste år. Anden deadline er april i år, og den tidsfrist kommer heller ikke til at holde,” skriver avisen.

Apple har planlagt i alt otte datahaller på byggegrunden nogle kilometer uden for Viborg med en samlet længde på flere kilometer.

Apple har betalt 23 millioner kroner for grunden via datterselskabet Oconee Limited, der hører hjemme i Irland. Byggeriet gik i gang i 2016.

Byggeriet på i alt 250.000 kvadratmeter ventes at være fuldt udbygget i 2026. Første etape består af 35.000 kvadratmeter.

Læs også:

Viborg Kommune og Søren Pape beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på Apples datacenter i Viborg

Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S