Avis: Arbejdet på Apples datacenter i Viborg sat i stå

Arbejdet på Apples store datacenter er angiveligt sat i stå. Flere hundrede håndværkere sendt hjem, skriver lokalavis.

Artikel top billede

Byggeriet af Apples store datacenter i Foulum uden for Viborg er angiveligt sat i bero.

Det skriver Viborg Folkeblad, som henviser til ‘to uafhængige kilder.’

Disse kilder fortæller samstemmende til avisen, at flere hundrede håndværkere er blevet sendt hjem medbringende deres værktøj.

Det drejer sig angiveligt om mellem 300 og 500 håndværkere - primært danske og irske.

“Det hedder sig, at den irske hovedentreprenør ikke har kunnet aflevere byggeriet til de aftalte tidsfrister. Første deadline var i september sidste år. Anden deadline er april i år, og den tidsfrist kommer heller ikke til at holde,” skriver avisen.

Apple har planlagt i alt otte datahaller på byggegrunden nogle kilometer uden for Viborg med en samlet længde på flere kilometer.

Apple har betalt 23 millioner kroner for grunden via datterselskabet Oconee Limited, der hører hjemme i Irland. Byggeriet gik i gang i 2016.

Byggeriet på i alt 250.000 kvadratmeter ventes at være fuldt udbygget i 2026. Første etape består af 35.000 kvadratmeter.

Læs også:

Viborg Kommune og Søren Pape beskyldes for at have spildt 165 millioner kroner på Apples datacenter i Viborg

Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect