61 danske banker åbner for Apple Pay: Men forbrugerråd mener, at Apple misbruger sin positon

61 danske banker vil fremover anvende Apple Pay. Forbrugerrådet Tænk er betænkelig. For Apple misbruger sin position, mener rådet.

Artikel top billede

Forbrugerrådet Tænk er bekymret og betænkelig, efter 19 danske pengeinstittutter tidligere på ugen lancerede Apple Pay, mens 39 banker har besluttet at lancere Apple Py senere, skriver Børsen.

Blandt dem er de største banker herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Flere store danske banker er på vej med Apple Pay til kunderne

Ifølge avisen mener forbrugerrådet, at Apple udnytter sin dominerende markedsposition på en måde, der gør, at rivaliserende løsninger ikke kan komme ind på markedet.

Det skyldes, at kun Apple Pay i iPhones kan anvende NFC-teknologien, mens alle andre betalingsløsninger i iPhone skal anvende det langsommere Bluetooth.

“Det er jo konkurrencemæssigt betænkeligt, hvis en stor virksomhed som Apple kan misbruge sin dominerende markedsposition til at forhindre konkurrerende løsninger i at komme ind på markedet, og det er sådan set det, vi mener, er tilfældet her," siger vicedirektør i Forbrugerrådet Tænk og medlem af Nationalbankens betalingsråd Vagn Jelsøe til avisen.

Ifølge avisen er der ikke noget til hinder for, at Apple kan udsende en opdatering, der åbner for, at også andre løsninger kan anvende telefonernes NFC-teknologi.

Forbrugerådet har tidligere været i kødet på Apple Pay.

Det kan du læse mere om her: Forbrugerrådet anmelder Apple Pay til Konkurrencestyrrelsen

Apples anvendelse af NFC-teknologien har også været genstand for diskussion i Norge, hvor Apple ligeledes har været kritiseret for at udelukke konkurrenterne.

Det kan du læse mere om her: Apple Pay kan være ulovlig i Norge - blokerer for andre betalingsløsninger

Læs også:

Mobilepay sætter Apple og Google til vægs: Så stort er forspringet på det danske marked

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S