Telia og Ewii går sammen i stor bredbåndsaftale: Telia flytter bredbåndskunder over på Ewiis fibernet

Telia og det jyske energiselskab Ewii går sammen bredbåndslevering i Vejle, Kolding, Fredericia, Vejen og Middelfart. “Den nye aftale er blandt de første af sin art i Danmark,” lyder det fra selskaberne.

Artikel top billede

Telia og energiselskabet Ewii giver hinanden håndslag på en ny partneraftale om levering af fiberbredbånd i Trekantsområdet.

Aftalen betyder, at alle Telias bredbåndskunder i området omkring Vejle, Kolding, Fredericia, Vejen og Middelfart fra sommer vil blive flyttet over på Ewiis fibernet.

Til gengæld vil Ewii nyde godt af det, som Telia kalder for ‘teleselskabets kommercielle kompetencer.’

Parterne kalder aftalen for ‘den første af sin slags i Danmark.’

“Jeg er meget stolt over, at EWII nu kan præsentere kunderne i Trekantområdet for en ny udbyder på vores fibernet. Det betyder flere valg og flere muligheder, og det er med til at gøre fibernettet endnu mere attraktivt,” lyder det fra CEO i Ewii, Lars Bonderup Bjørn, i en udsendt meddelelse.

Energiselskabet meddeler, at omkring 40.000 husstande i området i dag har installeret en fiberforbindelse fra Ewii, mens yderligere 65.000 husstande har kablerne liggende i vejen lige uden for huset.

For Telia betyder aftalen, at selskabet kan forsyne flere danskere med hurtigere fiberløsninger, meddeler selskabet.

“Vi glæder os til at kunne forsyne endnu flere kunder i trekantområdet med hurtige fiberløsninger, som understøtter kundernes behov for fremtidens teleløsninger. Dermed kan vi tilbyde høj bredbåndshastighed kombineret med attraktive services som blandt andet Telia TV, HBO, Spotify og stærke mobilabonnementer med fri data,” meddeler Telia-direktør Morten Bentzen.

Ewii har sat op mod en milliard kroner af til at udrulle fibernet i Trekantsområdet.

Det kan du læse mere om her: EWII vil investere op mod en milliard kroner i fiber: "Vi har valgt at betragte fibernet som en infrastrukturydelse på linje med el, vand og varme"

Læs også:

Fibernet på vej til tusindvis af husstande på Sjælland: Se hvilket områder her

Telia Danmark har skåret 17 procent af medarbejderstaben væk og tabt tusindvis af kunder i det seneste år

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank