Skilsmisse-aftale på plads: Jeff Bezos beholder kontrollen over Amazon - konen får 245 milliarder kroner

Jeff Bezos beholder med ny aftale kontrollen over Amazon, selv om hans ex-kone MacKenzie Bezos nu overtager 25 procent af Jeff Bezos aktier i forbindelse med parrets skilsmisse.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

Det koster dyrt at blive skilt for verdens rigeste mand, Amazon-stifter Jeff Bezos - men ikke så dyrt, at det får konsekvenser for hverken livsstil eller Amazon.

Han og hans hustru gennem 25 år, MacKenzie Bezos, meddelte for nogle måneder siden, at de skulle skilles.

Og da Jeff Bezos er storaktionær i Amazon, rejste det straks bekymringer om, hvorvidt det ville få konsekvenser for det store selskab, hvis hustruen skulle overtage halvdelen af hans aktier.

Det kan du læse mere om her: Jeff Bezos-skilsmisse kan få enorme konsekvenser

Med en ny skilmisseaftale bliver bekymringerne nu manet i jorden.

Jeff Bezos og MacKenzie Bezos har nemlig aftalt, at MacKenzie Bezos får 25 procent af Jeff Bezos Amazon-aktier - men at Jeff Bezos beholder stemme-retten over aktierne.

Jeff Bezos ejer 16,3 procent af aktierne i Amazon. Desuden ejer han Washington Post og ejer også rumraket-selskabet Blue Origin.

I kroner og øre betyder det, at MacKenzie Bezos får aktier til en værdi af 36 milliarder dollar - omkring 245 milliarder kroner.

På Twitter skriver MacKenzie Bezos, at hun er ‘taknemmelig over at have afsluttet afslutningsprocessen med Jeff med støtte fra hinanden og alle, der har rakt ud til os med venlighed.’

“Jeg er lykkelig over at give ham alle mine aktiver i Washington Post og Blue Origin og 75 procent af vores Amazon-aktier plus mine aktiers stemme-rettigheder for at understøtte hans vedvarende bidrag til dette fantastiske selskab,” skriver MacKenzie Bezos.

De to har fire børn sammen.

Læs også: Se opsigtsvækkende post fra Jeff Bezos: Amerikansk avis har afpresset mig med nøgenbilleder og intime sms'er

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS