Skilsmisse-aftale på plads: Jeff Bezos beholder kontrollen over Amazon - konen får 245 milliarder kroner

Jeff Bezos beholder med ny aftale kontrollen over Amazon, selv om hans ex-kone MacKenzie Bezos nu overtager 25 procent af Jeff Bezos aktier i forbindelse med parrets skilsmisse.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

Det koster dyrt at blive skilt for verdens rigeste mand, Amazon-stifter Jeff Bezos - men ikke så dyrt, at det får konsekvenser for hverken livsstil eller Amazon.

Han og hans hustru gennem 25 år, MacKenzie Bezos, meddelte for nogle måneder siden, at de skulle skilles.

Og da Jeff Bezos er storaktionær i Amazon, rejste det straks bekymringer om, hvorvidt det ville få konsekvenser for det store selskab, hvis hustruen skulle overtage halvdelen af hans aktier.

Det kan du læse mere om her: Jeff Bezos-skilsmisse kan få enorme konsekvenser

Med en ny skilmisseaftale bliver bekymringerne nu manet i jorden.

Jeff Bezos og MacKenzie Bezos har nemlig aftalt, at MacKenzie Bezos får 25 procent af Jeff Bezos Amazon-aktier - men at Jeff Bezos beholder stemme-retten over aktierne.

Jeff Bezos ejer 16,3 procent af aktierne i Amazon. Desuden ejer han Washington Post og ejer også rumraket-selskabet Blue Origin.

I kroner og øre betyder det, at MacKenzie Bezos får aktier til en værdi af 36 milliarder dollar - omkring 245 milliarder kroner.

På Twitter skriver MacKenzie Bezos, at hun er ‘taknemmelig over at have afsluttet afslutningsprocessen med Jeff med støtte fra hinanden og alle, der har rakt ud til os med venlighed.’

“Jeg er lykkelig over at give ham alle mine aktiver i Washington Post og Blue Origin og 75 procent af vores Amazon-aktier plus mine aktiers stemme-rettigheder for at understøtte hans vedvarende bidrag til dette fantastiske selskab,” skriver MacKenzie Bezos.

De to har fire børn sammen.

Læs også: Se opsigtsvækkende post fra Jeff Bezos: Amerikansk avis har afpresset mig med nøgenbilleder og intime sms'er

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland