Skilsmisse-aftale på plads: Jeff Bezos beholder kontrollen over Amazon - konen får 245 milliarder kroner

Jeff Bezos beholder med ny aftale kontrollen over Amazon, selv om hans ex-kone MacKenzie Bezos nu overtager 25 procent af Jeff Bezos aktier i forbindelse med parrets skilsmisse.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

Det koster dyrt at blive skilt for verdens rigeste mand, Amazon-stifter Jeff Bezos - men ikke så dyrt, at det får konsekvenser for hverken livsstil eller Amazon.

Han og hans hustru gennem 25 år, MacKenzie Bezos, meddelte for nogle måneder siden, at de skulle skilles.

Og da Jeff Bezos er storaktionær i Amazon, rejste det straks bekymringer om, hvorvidt det ville få konsekvenser for det store selskab, hvis hustruen skulle overtage halvdelen af hans aktier.

Det kan du læse mere om her: Jeff Bezos-skilsmisse kan få enorme konsekvenser

Med en ny skilmisseaftale bliver bekymringerne nu manet i jorden.

Jeff Bezos og MacKenzie Bezos har nemlig aftalt, at MacKenzie Bezos får 25 procent af Jeff Bezos Amazon-aktier - men at Jeff Bezos beholder stemme-retten over aktierne.

Jeff Bezos ejer 16,3 procent af aktierne i Amazon. Desuden ejer han Washington Post og ejer også rumraket-selskabet Blue Origin.

I kroner og øre betyder det, at MacKenzie Bezos får aktier til en værdi af 36 milliarder dollar - omkring 245 milliarder kroner.

På Twitter skriver MacKenzie Bezos, at hun er ‘taknemmelig over at have afsluttet afslutningsprocessen med Jeff med støtte fra hinanden og alle, der har rakt ud til os med venlighed.’

“Jeg er lykkelig over at give ham alle mine aktiver i Washington Post og Blue Origin og 75 procent af vores Amazon-aktier plus mine aktiers stemme-rettigheder for at understøtte hans vedvarende bidrag til dette fantastiske selskab,” skriver MacKenzie Bezos.

De to har fire børn sammen.

Læs også: Se opsigtsvækkende post fra Jeff Bezos: Amerikansk avis har afpresset mig med nøgenbilleder og intime sms'er

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos