Undersøgelse: Kvinder i størst risiko for at blive bestjålet på internettet

Kvinder er i størst risiko for at blive ramt af hackere, viser ny undersøgelse. Det skyldes, at de er langt dårligere end mænd til at skifte password.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Danskerne er alt for dårlige til at ændre deres password løbende. Det gælder især kvinder, som dermed er udsat for den største risiko.

Sådan lyder det i en undersøgelse, som Kantar Gallup har udarbejdet for Gjensidige Forsikring.

Den viser, at blot 16 procent af danskerne ændrer deres password til deres mail-boks mere end to gange om året.

“Det er utrolig problematisk, at danskerne ikke er mere omhyggelige med at udskifte deres passwords. Helt konkret betyder det, at vi er meget mere eksponerede for hacking. Hos Gjensidige mærker vi også problemerne, og flere og flere søger hjælp ved fx identitetstyveri,” lyder det fra Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige Forsikring.

Ifølge undersøgelsen skifter blot fem procent af kvinderne password mindst to gange om året.

Også de ældre er meget dårlige til at huske at ændre deres password, hedder det.

35 procent af de adspurgte danskere over 60 år svarer, at de aldrig skifter password.

“De ældre er ikke opvokset med internettet, og er derfor ikke ligeså opmærksomme på de risici, som nettet indeholder. Man kan ligeledes forestille sig, at mange undlader at ændre deres password for hyppigt, fordi de ikke vil risikere at glemme det,” lyder det fra Henrik Sagild.

Næsten tre ud af fire af de adspurgte svarer desuden, at de anvender samme password flere steder. Det er noget, som hackerne kan lide, da de ved at knække et password dermed kan få adgang flere steder.

Læs også:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos