Undersøgelse: Kvinder i størst risiko for at blive bestjålet på internettet

Kvinder er i størst risiko for at blive ramt af hackere, viser ny undersøgelse. Det skyldes, at de er langt dårligere end mænd til at skifte password.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Danskerne er alt for dårlige til at ændre deres password løbende. Det gælder især kvinder, som dermed er udsat for den største risiko.

Sådan lyder det i en undersøgelse, som Kantar Gallup har udarbejdet for Gjensidige Forsikring.

Den viser, at blot 16 procent af danskerne ændrer deres password til deres mail-boks mere end to gange om året.

“Det er utrolig problematisk, at danskerne ikke er mere omhyggelige med at udskifte deres passwords. Helt konkret betyder det, at vi er meget mere eksponerede for hacking. Hos Gjensidige mærker vi også problemerne, og flere og flere søger hjælp ved fx identitetstyveri,” lyder det fra Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige Forsikring.

Ifølge undersøgelsen skifter blot fem procent af kvinderne password mindst to gange om året.

Også de ældre er meget dårlige til at huske at ændre deres password, hedder det.

35 procent af de adspurgte danskere over 60 år svarer, at de aldrig skifter password.

“De ældre er ikke opvokset med internettet, og er derfor ikke ligeså opmærksomme på de risici, som nettet indeholder. Man kan ligeledes forestille sig, at mange undlader at ændre deres password for hyppigt, fordi de ikke vil risikere at glemme det,” lyder det fra Henrik Sagild.

Næsten tre ud af fire af de adspurgte svarer desuden, at de anvender samme password flere steder. Det er noget, som hackerne kan lide, da de ved at knække et password dermed kan få adgang flere steder.

Læs også:

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S