Undersøgelse: Kvinder i størst risiko for at blive bestjålet på internettet

Kvinder er i størst risiko for at blive ramt af hackere, viser ny undersøgelse. Det skyldes, at de er langt dårligere end mænd til at skifte password.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Danskerne er alt for dårlige til at ændre deres password løbende. Det gælder især kvinder, som dermed er udsat for den største risiko.

Sådan lyder det i en undersøgelse, som Kantar Gallup har udarbejdet for Gjensidige Forsikring.

Den viser, at blot 16 procent af danskerne ændrer deres password til deres mail-boks mere end to gange om året.

“Det er utrolig problematisk, at danskerne ikke er mere omhyggelige med at udskifte deres passwords. Helt konkret betyder det, at vi er meget mere eksponerede for hacking. Hos Gjensidige mærker vi også problemerne, og flere og flere søger hjælp ved fx identitetstyveri,” lyder det fra Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige Forsikring.

Ifølge undersøgelsen skifter blot fem procent af kvinderne password mindst to gange om året.

Også de ældre er meget dårlige til at huske at ændre deres password, hedder det.

35 procent af de adspurgte danskere over 60 år svarer, at de aldrig skifter password.

“De ældre er ikke opvokset med internettet, og er derfor ikke ligeså opmærksomme på de risici, som nettet indeholder. Man kan ligeledes forestille sig, at mange undlader at ændre deres password for hyppigt, fordi de ikke vil risikere at glemme det,” lyder det fra Henrik Sagild.

Næsten tre ud af fire af de adspurgte svarer desuden, at de anvender samme password flere steder. Det er noget, som hackerne kan lide, da de ved at knække et password dermed kan få adgang flere steder.

Læs også:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect