Bankformand 'holder kattelem' åben for fusioner mellem de store danske bankcentraler

Det er en kæmpeopgave at fusionere de tre store leverandører af it-systemer til bankerne, som kommer til at ligge langt ude i fremtiden - hvis det overhovedet sker.

Artikel top billede

En eventuel fusion mellem de tre bank-centraler BEC, SDC og Bankdata kommer til at ligge langt ude i fremtiden, men derfor kan det godt ske.

Fformanden for BEC, Gert Jonassen, siger til FinansWatch, at han tror, at en eventuel fusion ligger langt ude i horisonten, og at intet tyder på, at en fusion skulle være blevet nemmere at gennemføre om 10 år.

Danmark kan synes at være et lille land til at huse hele tre datacentraler til bankerne, og en eventuel fusion vil kunne give stordriftsfordele og store besparelser - ikke mindst når det gælder compliance og investeringer i tiltag, der skal sikre overholdelse af love og regler.

Her har BEC tidligere meldt ud, at selskabet har investeret massivt.

Det kan du læse mere om her: Bølge af nye love tvinger BEC til at bruge flere hundrede millioner kroner på compliance: "Det suger udviklingskræfter væk fra vores innovative udvikling"

Ifølge Gert Jonassen har der tidligere været tale om fusion mellem SDC og BEC. Dengang viste det sig, at et fusionsprojekt ville koste halvanden milliard kroner og tage syv år, hvilket blev ‘for tungt,’ siger han.

Nu er planerne mere eller mindre skrinlagte.

“Sandsynligheden for, at det skulle blive nemmere at fusionere om 10 år, den er ikke særlig stor. Men alligevel, hvis man tager en beslutning om ikke at være religiøse med sine systemer og arbejde sammen om fællesløsninger, så kan vi måske rykke på noget. Der er jo heller ikke nogen af os, der diskuterer, hvilket tekstbehandlingsværktøj vi har på computeren eller ringer til Microsoft for at bede dem lave det om, så det passer til lige præcis vores forretning," siger Gert Jonassen, til mediet.

Læs også:

Lønniveauet er tårnhøjt - men BEC må bare betale: "Alting kan blive for dyrt, men hvis du gerne vil lave de løsninger, der er brug for, så er du nødt til at betale"

JN Data har tabt millioner for første gang i årevis efter påbud og sikkerheds-udfordringer: Men direktør Søren Lindgaard er helt upåvirket

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,