Bankformand 'holder kattelem' åben for fusioner mellem de store danske bankcentraler

Det er en kæmpeopgave at fusionere de tre store leverandører af it-systemer til bankerne, som kommer til at ligge langt ude i fremtiden - hvis det overhovedet sker.

Artikel top billede

En eventuel fusion mellem de tre bank-centraler BEC, SDC og Bankdata kommer til at ligge langt ude i fremtiden, men derfor kan det godt ske.

Fformanden for BEC, Gert Jonassen, siger til FinansWatch, at han tror, at en eventuel fusion ligger langt ude i horisonten, og at intet tyder på, at en fusion skulle være blevet nemmere at gennemføre om 10 år.

Danmark kan synes at være et lille land til at huse hele tre datacentraler til bankerne, og en eventuel fusion vil kunne give stordriftsfordele og store besparelser - ikke mindst når det gælder compliance og investeringer i tiltag, der skal sikre overholdelse af love og regler.

Her har BEC tidligere meldt ud, at selskabet har investeret massivt.

Det kan du læse mere om her: Bølge af nye love tvinger BEC til at bruge flere hundrede millioner kroner på compliance: "Det suger udviklingskræfter væk fra vores innovative udvikling"

Ifølge Gert Jonassen har der tidligere været tale om fusion mellem SDC og BEC. Dengang viste det sig, at et fusionsprojekt ville koste halvanden milliard kroner og tage syv år, hvilket blev ‘for tungt,’ siger han.

Nu er planerne mere eller mindre skrinlagte.

“Sandsynligheden for, at det skulle blive nemmere at fusionere om 10 år, den er ikke særlig stor. Men alligevel, hvis man tager en beslutning om ikke at være religiøse med sine systemer og arbejde sammen om fællesløsninger, så kan vi måske rykke på noget. Der er jo heller ikke nogen af os, der diskuterer, hvilket tekstbehandlingsværktøj vi har på computeren eller ringer til Microsoft for at bede dem lave det om, så det passer til lige præcis vores forretning," siger Gert Jonassen, til mediet.

Læs også:

Lønniveauet er tårnhøjt - men BEC må bare betale: "Alting kan blive for dyrt, men hvis du gerne vil lave de løsninger, der er brug for, så er du nødt til at betale"

JN Data har tabt millioner for første gang i årevis efter påbud og sikkerheds-udfordringer: Men direktør Søren Lindgaard er helt upåvirket

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S