USA dropper tysk Huawei-forbud

Nu må Tyskland alligevel godt benytte Huawei som leverandør. Det er beskeden fra USA, der tidligere har truet Tyskland med at tilbageholde efterretninger for landet, hvis det benytter Huawei som leverandør.

Artikel top billede

USA truer ikke længere Tyskland med at tilbageholde efterrretninger for landet, hvis landet vælger kinesisiske Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk.

Truslen fra USA blev fremsat, efter Tyskland i februar meddelte, at landet ikke havde planer om at udelukke Huawei fra at levere udstyr til landet.

Men nu har piben fået en anden lyd.

Ifølge mediet Cnet.com er de amerikanske myndigheder nu tilfredse med de sikkerhedsforanstaltninger, som de tyske myndigheder har foretaget i processen - uanset hvem leverandøren ender med at blive.

Tysklands sikkerhedsstandarder er angiveligt så høje, at ingen upålidelige selskaber kan gøre sig forhåbninger om at leve op til dem, hvilket USA mener er den helt rigtige tilgang til sagen fra tyskernes side.

Af samme årsag kræver amerikanerne derfor heller ikke længere, at Tyskland udelukker Huawei fra at byde ind på opgaverne.

USA har i længere tid advaret allierede mod at benytte sig af Huawei som leverandør.

Læs mere om sagen her: USA truer Tyskland med at hemmeligholde oplysninger hvis landet ikke udelukker Huawei

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S