USA dropper tysk Huawei-forbud

Nu må Tyskland alligevel godt benytte Huawei som leverandør. Det er beskeden fra USA, der tidligere har truet Tyskland med at tilbageholde efterretninger for landet, hvis det benytter Huawei som leverandør.

Artikel top billede

USA truer ikke længere Tyskland med at tilbageholde efterrretninger for landet, hvis landet vælger kinesisiske Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk.

Truslen fra USA blev fremsat, efter Tyskland i februar meddelte, at landet ikke havde planer om at udelukke Huawei fra at levere udstyr til landet.

Men nu har piben fået en anden lyd.

Ifølge mediet Cnet.com er de amerikanske myndigheder nu tilfredse med de sikkerhedsforanstaltninger, som de tyske myndigheder har foretaget i processen - uanset hvem leverandøren ender med at blive.

Tysklands sikkerhedsstandarder er angiveligt så høje, at ingen upålidelige selskaber kan gøre sig forhåbninger om at leve op til dem, hvilket USA mener er den helt rigtige tilgang til sagen fra tyskernes side.

Af samme årsag kræver amerikanerne derfor heller ikke længere, at Tyskland udelukker Huawei fra at byde ind på opgaverne.

USA har i længere tid advaret allierede mod at benytte sig af Huawei som leverandør.

Læs mere om sagen her: USA truer Tyskland med at hemmeligholde oplysninger hvis landet ikke udelukker Huawei

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse