Region Hovedstaden klar med SAP-udbud til 140 millioner kroner

Der skal findes en ny support-leverandør til Region Hovedstadens SAP-systemer. Det fremgår af et helt nyt udbud.

Artikel top billede

(Foto: Region Hovedstaden)

140 millioner kroner.

Det er den anslåede værdi på et nyt stort SAP-udbud, som Region Hovedstaden har udsendt.

Det fremgår af udbuddet, at Region Hovedstaden er på jagt efter en ny "stabil SAP supportleverandør, som leverer ydelser af høj faglig kvalitet til en konkurrencemæssig pris."

Leverandøren skal stå for support af regionens SAP-løsninger, og får ifølge udbuddet udover support også ansvar for vedligehold, udviklingsaftaler og ”SAP Basis vedligehold samt analyse og projektledelse i forbindelse med SAP-systemerne.

Maksimalt fem ansøgere

Af udbudsmaterialet fremgår der desuden, at der såfremt der melder sig mere end fem ansøgere på udbuddet, vil ske en prækvalificering.

Det indbærer, at regionen vil udvælge de fem udybdere, der har de bedste referencer.

Udvælgelsen vil ske på baggrund af i alt fire kriterier.

For det første vil der blive taget hensyn til kundens sammenlignelighed, når det gælder størrelse, organisatoriske kompleksitet og ikke mindst de såkaldte finansielle rammebetingelser for SAP.

Dernæst vil der blive lagt vægt på SAP-installationens kompleksitet og funktionalitet, og her vil ansøgerens erfaring med SAP-Hana-installationer blive vægtet positivt. Derudover vil engagementets-størrelse også indgå som et kriterie. Det vil sige, at omsætningsstørrelse og varighed kommer til at indgå i vægtningen.

Sidst men ikke mindst vil der i prækvalificeringen også blive foretaget en vurdering af samarbejdsmodellen og ansvarsfordelingen i forbindelse med udbuddet.

Læs også: Unikt overblik: Her er de danske virksomheder, der bruger SAP - og så mange (eller få) har opgraderet til S/4HANA

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S