København Kommunes kæmpe Office 365-projekt til 60 millioner lå ubrugt hen i ni måneder

Problemerne med udrulningen af København Kommunes store Office 365-projekt har længe været kendt, men kommer regningen. Københavns Kommunes betalte 60 millioner kroner for Office 365, men størstedelen af software-licenserne blev slet ikke brugt i op til ni måneder efter købet.

Artikel top billede

Københavns Kommune betalte 60 millioner for tre års brug af Microsoft Office 365-licenser til 10.000 ansatte i kommunen, men selvom den første betaling allerede faldt i juli 2017, blev størstedelen af software-licenserne først taget i brug op til ni måneder senere.

Det skriver Berlingske på baggrund af en aktindsigt.

Ifølge mediets oplysninger betyder det, at Københavns Kommune, ifølge har betalt mindst ti millioner kroner for software, der ikke er blevet brugt.

Læs også: 'Kunne du tænke dig at bruge dit it-system noget mere?' Sådan transformerer Formpipe selskabet fra uforudsigeligt engangssalg til forudsigelig abonnementsforretning

Den oprindelige plan var, at alle licenser skulle være taget i brug inden for fem måneder efter indkøbet, men den plan blev efterfølgende justeret til en målsætning om, at alle licenserne var taget i brug et år efter indkøbet.

En af årsagerne til, at softwaren lå ubrugt i så lang tid var, at Københavns Kommune skulle udskifte 5.300 computere, da de ikke var stærke nok til at kunne trække Office 365, ligesom medarbejdernes uddannelse i at bruge systemet også kom sent i gang i foråret 2018.

"Ingen vidste, da man godkendte projektet, hvor stort det endte med at blive, og hvor store forandringer det medførte," fortalte digitaliseringschef hos Socialforvaltningen i Københavns Kommune, Ina Corydon til Computerworld, i februar, da Computerworld satte fokus på det problemfyldte projekt.

Det kan du læse mere om her: Office 365-projekt i Københavns Kommune blev en stor mundfuld: Der manglede penge og en konkret plan - projektet blev langt større end forventet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S