Krav om efterbetaling for millioner kan være på vej til danske Uber-chauffører

Der kan være bøder og krav om efterbetaling for millioner af kroner på vej til flere tusinder danske Uber-chauffører.

Artikel top billede

Flere tusinder tidligere danske Uber-chauffører kan vente krav om efterbetaling af skat samt bøder for i alt flere millioner kroner i den kommende tid, skriver Finans.

Det sker ifølge avisen, fordi de danske skattemyndigheder har modtaget nye oplysninger fra de hollandske skattemyndigheder om de danske chaufførers aktiviteter.

Her fremgår det, at Uber havde 4.500 danske chauffører fra 2016 til lukningen i 2017. Og at de i alt indbragte 300 millioner kroner.

“Vi har fået oplyst navne, nummerplader og indtægter og skal nu have identificeret chaufførerne, så vi kan lave en skattekontrol og se, hvad de har opgivet som skattepligtig indkomst. Men jeg tænker, at vi har noget at lave resten af året,” siger underdirektør i Skattestyrelsen, Camilla Hesselby, til avisen.

Læs også:

Landsretten fastholder kæmpe bøder til danske Uber-chauffører

Stort sagsanlæg på vej: Danmark forlanger 10.000 kroner per dansk Uber-kørsel i erstatning

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S