Her er forklaringen på mystisk jobopslag: Center for Cybersikkerhed vil betale topchef 100.000 kroner mere om året

Forsvarets Efterretningstjeneste er på udkig efter en ny chef for Center for Cybersikkerhed, men vil ikke fortælle, om den nuværende chef dermed er på vej ud. Nu kommer Forsvarets Efterretningstjeneste med en form for forklaring.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Forsvarets Efterretningstjeneste leder efter en ny chef for Center for Cybersikkerhed
631
3:15 min
Forsvarets Efterretningstjeneste har sat jagten ind på en ny chef for Center for Cybersikkerhed. Det fremgår af et jobopslag, som Computerworld beskrev tidligere på ugen.

Men centeret ville tidligere ikke fortælle Computerworld, om det betyder, at topchef Thomas Lund-Sørensen er på vej ud eller om centeret i det hele taget skal have ny chef.

Det kan du læse mere om her:: Center for Cybersikkerhed søger ny topchef: Men vil ikke fortælle, om den nuværende topchef, Thomas Lund-Sørensen, er på vej ud

Nu kastes der imidlertid lys over mystikken.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS