Oracle-boss: "Når vi mødes med et firma i dag, er det altid samme dagsorden de har: De gennemgår vores sikkerhed, de gennemgår vores kontrakter og så taler de cloud."

Interview: Oracles nordiske direktør erkender, at Oracle var for langsom til at tilbyde cloud. Men ser optimistisk på fremtiden: "De store udbydere Microsoft, Amazon, Google og Oracle, vi vil være her," fortæller han Computerworld.

Artikel top billede

Hans Olav Hamran, vice president technology & cluster leader, Oracle Nordics (Foto: Lars Jacobsen) (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Oracles cloud-strategi
  • Hvordan Hans Olav Hamran ser cloud-markedet konsolidere sig de næste 3-5 år
  • Oracles nordiske direktørs vurdering af business casen ved teknologiskift
1.131
5:45 min
Da hele it-verdenen talte om cloud, talte Oracle stadig om databaser. Og databaser er også stadig en passion for Hans Olav Hamran, Oracles nordiske direktør.

Men Hans Olav Hamran taler ikke kun om databaser, for Oracle har fanget at både nye og eksisterende kunder efterspørger cloud-baserede løsninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect