Her er verdens største chip-producenter lige nu: Førstepladsen står til at skifte snart

Det globale salg af halvledere buldrer stadig i vejret - men væksten er ved at tage af på grund af faldende priser. Se de 10 største leverandører i verden lige nu.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det globale salg af halvledere buldrer i vejret med store vækstrater, som dog ikke længere kan følge med tidligere års eksplosive vækst.

I 2018 steg det samlede salg af halvledere med 12,5 procent til i alt 474,6 milliarder dollar, viser nye tal fra analysehuset Gartner.

Selv om det i sig selv er en ganske pæn vækst på det gigantiske marked, er det faktisk udtryk for en brat opbremsning, i det markedet et år tidligere voksede med 21,9 procent.

Ifølge Gartner skyldes det, at salget af

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S