Ansatte strejker i fire store Amazon-centre i Tyskland: Protesterer over dårlige forhold

Medarbejdere i fire af Amazons store logistik-centre i Tyskland har nedlagt arbejdet i protest over dårlige forhold.

Artikel top billede

Medarbejdere i fire af Amazons i alt 12 store logistik-centre i Tyskland har mandag nedlagt arbejde, skriver Reuters.

Det sker i protest over dårlige løn- og arbejdsforhold.

De fire ramte logistik-centre er Amazon-varehusene i Rheinberg, Webe, Bad Hersfeld og Koblenz.

I flere af varehusene er der udsigt til, at medarbejderne tidligst vil genoptage arbejdet torsdag. Det kan dog meget vel være, at strejkernes omfang vil vokse over påsken.

En talsmand for Amazon siger til Reuters, at der er tale om et meget lille antal medarbejdere på tværs af Tyskland, og at strejken ikke kommer til at kunne mærkes for Amazons kunder.

Det er det tyske fagforbund Verdi, der står bag strejken. Fagforbundets medlemmer har tidligere strejket i Amazon med krav om højere løn og lignende.

Amazon har konsekvent afvist kravene.

Tyskland er det land i verden uden Amazons hjemland, USA, hvor selskabet har flest lager-centre.

“Medarbejderne giver ikke op. De kræver, at Amazon holder inde med at lægge pres på medarbejderne med stressende arbejde og kontrol,” lyder det fra Verdi.

Læs også:

Fagforbund raser mod lønvilkår hos Amazon: Kan blive ramt af kæmpe strejke midt i julehandlen

Amazon bliver hyldet for lønstigninger til lagerarbejdere: Men i virkeligheden kan de ansatte ende med at tabe penge på det

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S