Ansatte strejker i fire store Amazon-centre i Tyskland: Protesterer over dårlige forhold

Medarbejdere i fire af Amazons store logistik-centre i Tyskland har nedlagt arbejdet i protest over dårlige forhold.

Artikel top billede

Medarbejdere i fire af Amazons i alt 12 store logistik-centre i Tyskland har mandag nedlagt arbejde, skriver Reuters.

Det sker i protest over dårlige løn- og arbejdsforhold.

De fire ramte logistik-centre er Amazon-varehusene i Rheinberg, Webe, Bad Hersfeld og Koblenz.

I flere af varehusene er der udsigt til, at medarbejderne tidligst vil genoptage arbejdet torsdag. Det kan dog meget vel være, at strejkernes omfang vil vokse over påsken.

En talsmand for Amazon siger til Reuters, at der er tale om et meget lille antal medarbejdere på tværs af Tyskland, og at strejken ikke kommer til at kunne mærkes for Amazons kunder.

Det er det tyske fagforbund Verdi, der står bag strejken. Fagforbundets medlemmer har tidligere strejket i Amazon med krav om højere løn og lignende.

Amazon har konsekvent afvist kravene.

Tyskland er det land i verden uden Amazons hjemland, USA, hvor selskabet har flest lager-centre.

“Medarbejderne giver ikke op. De kræver, at Amazon holder inde med at lægge pres på medarbejderne med stressende arbejde og kontrol,” lyder det fra Verdi.

Læs også:

Fagforbund raser mod lønvilkår hos Amazon: Kan blive ramt af kæmpe strejke midt i julehandlen

Amazon bliver hyldet for lønstigninger til lagerarbejdere: Men i virkeligheden kan de ansatte ende med at tabe penge på det

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse