Ansatte strejker i fire store Amazon-centre i Tyskland: Protesterer over dårlige forhold

Medarbejdere i fire af Amazons store logistik-centre i Tyskland har nedlagt arbejdet i protest over dårlige forhold.

Artikel top billede

Medarbejdere i fire af Amazons i alt 12 store logistik-centre i Tyskland har mandag nedlagt arbejde, skriver Reuters.

Det sker i protest over dårlige løn- og arbejdsforhold.

De fire ramte logistik-centre er Amazon-varehusene i Rheinberg, Webe, Bad Hersfeld og Koblenz.

I flere af varehusene er der udsigt til, at medarbejderne tidligst vil genoptage arbejdet torsdag. Det kan dog meget vel være, at strejkernes omfang vil vokse over påsken.

En talsmand for Amazon siger til Reuters, at der er tale om et meget lille antal medarbejdere på tværs af Tyskland, og at strejken ikke kommer til at kunne mærkes for Amazons kunder.

Det er det tyske fagforbund Verdi, der står bag strejken. Fagforbundets medlemmer har tidligere strejket i Amazon med krav om højere løn og lignende.

Amazon har konsekvent afvist kravene.

Tyskland er det land i verden uden Amazons hjemland, USA, hvor selskabet har flest lager-centre.

“Medarbejderne giver ikke op. De kræver, at Amazon holder inde med at lægge pres på medarbejderne med stressende arbejde og kontrol,” lyder det fra Verdi.

Læs også:

Fagforbund raser mod lønvilkår hos Amazon: Kan blive ramt af kæmpe strejke midt i julehandlen

Amazon bliver hyldet for lønstigninger til lagerarbejdere: Men i virkeligheden kan de ansatte ende med at tabe penge på det

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job