Ansatte strejker i fire store Amazon-centre i Tyskland: Protesterer over dårlige forhold

Medarbejdere i fire af Amazons store logistik-centre i Tyskland har nedlagt arbejdet i protest over dårlige forhold.

Artikel top billede

Medarbejdere i fire af Amazons i alt 12 store logistik-centre i Tyskland har mandag nedlagt arbejde, skriver Reuters.

Det sker i protest over dårlige løn- og arbejdsforhold.

De fire ramte logistik-centre er Amazon-varehusene i Rheinberg, Webe, Bad Hersfeld og Koblenz.

I flere af varehusene er der udsigt til, at medarbejderne tidligst vil genoptage arbejdet torsdag. Det kan dog meget vel være, at strejkernes omfang vil vokse over påsken.

En talsmand for Amazon siger til Reuters, at der er tale om et meget lille antal medarbejdere på tværs af Tyskland, og at strejken ikke kommer til at kunne mærkes for Amazons kunder.

Det er det tyske fagforbund Verdi, der står bag strejken. Fagforbundets medlemmer har tidligere strejket i Amazon med krav om højere løn og lignende.

Amazon har konsekvent afvist kravene.

Tyskland er det land i verden uden Amazons hjemland, USA, hvor selskabet har flest lager-centre.

“Medarbejderne giver ikke op. De kræver, at Amazon holder inde med at lægge pres på medarbejderne med stressende arbejde og kontrol,” lyder det fra Verdi.

Læs også:

Fagforbund raser mod lønvilkår hos Amazon: Kan blive ramt af kæmpe strejke midt i julehandlen

Amazon bliver hyldet for lønstigninger til lagerarbejdere: Men i virkeligheden kan de ansatte ende med at tabe penge på det

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S