Kendt it-mand har tabt 900 millioner kroner på bitcoin i fejlslagen investering

Stifteren af den japanske gigant Softbank har tabt næsten 900 millioner kroner på en heftig investering i bitcoin.

Artikel top billede

130 millioner dollar. Eller hvad der svarer til næsten 900 millioner kroner.

Så meget måtte grundlæggeren af den japanske gigant Softbank, Masayoshi Son, vinke farvel til af sin personlige formue på grund af en fejlslået investering i bitcoin.

Ifølge Wall Street Journal investerede den rige japaner det anseelige beløb i bitcoin i netop den periode, hvor prisen på kryptovalutaen toppede.

Det var i efteråret 2017, hvor bitcoin-kursen kortvarigt rundede 20.000 dollar, hvorefter den eksploderede og dykkede meget kraftigt.

Det kan du læse mere om her: Festen slut for bitcoin: Er dykket 62 procent siden december

Ifølge avisen blev investeringen foretaget på anbefaling af en forretningsforbindelse, der solgte sit selskab til Softbank i 2017.

Masayoshi Son er Japans rigeste person, og han er kendt for sine meget store investeringer, der har medført både store gevinster og store tab.

Han har således tjent kassen på sine tidligere investeringer i Amazon, men er samtidig kendt som den person i verdenshistorien, der har tabt flest penge - nemlig under dotcom-krisen, hvor hans formue skrumpede med mange milliarder dollar.

Softbank med hovedkvarter i Tokyo ejer dele af blandt andet Sprint, Alibaba, Yaho Japan, Uber, Didi Chuxing, Nvida og en række andre tech-firmaer.

Læs også: Mystisk kæmpeordre fik bitcoin-kursen til at stige voldsomt

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S