Kendt it-mand har tabt 900 millioner kroner på bitcoin i fejlslagen investering

Stifteren af den japanske gigant Softbank har tabt næsten 900 millioner kroner på en heftig investering i bitcoin.

Artikel top billede

130 millioner dollar. Eller hvad der svarer til næsten 900 millioner kroner.

Så meget måtte grundlæggeren af den japanske gigant Softbank, Masayoshi Son, vinke farvel til af sin personlige formue på grund af en fejlslået investering i bitcoin.

Ifølge Wall Street Journal investerede den rige japaner det anseelige beløb i bitcoin i netop den periode, hvor prisen på kryptovalutaen toppede.

Det var i efteråret 2017, hvor bitcoin-kursen kortvarigt rundede 20.000 dollar, hvorefter den eksploderede og dykkede meget kraftigt.

Det kan du læse mere om her: Festen slut for bitcoin: Er dykket 62 procent siden december

Ifølge avisen blev investeringen foretaget på anbefaling af en forretningsforbindelse, der solgte sit selskab til Softbank i 2017.

Masayoshi Son er Japans rigeste person, og han er kendt for sine meget store investeringer, der har medført både store gevinster og store tab.

Han har således tjent kassen på sine tidligere investeringer i Amazon, men er samtidig kendt som den person i verdenshistorien, der har tabt flest penge - nemlig under dotcom-krisen, hvor hans formue skrumpede med mange milliarder dollar.

Softbank med hovedkvarter i Tokyo ejer dele af blandt andet Sprint, Alibaba, Yaho Japan, Uber, Didi Chuxing, Nvida og en række andre tech-firmaer.

Læs også: Mystisk kæmpeordre fik bitcoin-kursen til at stige voldsomt

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura