Nemlig.com stormer frem efter nyt online-sats: "Det er gået rigtig godt”

Den danske online-supermarkedskæde har stor succes med sin nye satsning på måltidskasser.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Igennem de seneste måneder har online-supermarkedet Nemlig.com haft stor succes med en ny satsning på de såkaldte måltidskasser.

“Det er gået rigtig godt, og vi oplever ikke nogen opbremsning hos os," siger Stefan Plenge, administrerende direktør i Nemlig.com til Fødevarewatch.

Direktøren vil dog ikke sætte tal på succesen, men fortæller til mediet, at der er tale om to-cifret vækstrater.

Nemlig.com sidder i dag på 15 procent af markedet for måltidskasser og er dermed den næststørste på markedet. Ifølge Stefan Plenge skyldes det selskabet fleksible online-model, der giver kunderne stor fleksibilitet.

Nemlig.com skiftede tidligere på året ud i topledelsen, og udnævnet blandt andet virksomhedens forhenværende CIO blev ny innovationsdirektør, mens it-udviklingschefen blev CIO.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura