Danske virksomheder bliver fortsat ramt af flere hackerangreb: Her er den største cyber-trussel mod danske virksomheder

Der er dårlige nyheder til de danske virksomheder, der fortsat oplever et stigende antal hackerangreb. Her er hackernes foretrukne våben mod danske virksomheder.

Artikel top billede

Der er tilsyneladende god grund til at opruste it-sikkerheden hos danske virksomheder, antallet af cybertrusler rettet mod danske virksomheder er nemlig stigende.

Det fremgår af en opgørelse fra it-sikkerhedsvirksomheden Check Point.

Truslen kommer dog ikke længere fra ransomware, der ellers har været de danske it-sikkerhedscheferne største hovedpine de senere år.

I stedet har cryptomining taget førstepladsen som den mest hyppige cybertrussel mod danske virksomheder.

Læs også: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

"Siden 2018 er værdien af kryptovaluta faldet. Jeg har dog en formodning om, at cyberkriminelle vil finde nye måder at styrke cryptomining-aktiviteter på, f.eks. i Cloud-miljøer, hvor indbygget auto-scaling vil give mulighed for at opnå et større ubytte fra kryptovaluta,” lyder det fra Maya Horowitz, threat intelligence og research director hos Check Point i en meddelelse.

Cryptomineren Coinhive har hidtil været de it-kriminelles yndlingsværktøj til at tjene penge på bekostning af andre virksomheder. Men Coinhive blev af samme årsag lukket ned marts måned i år.

Det betyder dog ikke at vi skal forvente, at cryptomining bliver mindre udbredt i fremtiden, vurderer sikkerhedsvirksomheden.

“Vi har set tilfælde, hvor organisationer er blevet bedt om at betale hundredvis af dollars til deres cloud-udbydere for de ressourcer, som er blevet brugt ulovligt af cryptominers. Dette er bevis på, at organisationer må sørge for at skabe mere sikkerhed på deres cloud-miljøer

Den gode nyhed er dog, at Danmark på trods af den stigende trussel fortsat ligger langt nede på listen over mest udsatte lande.

Check Point placerer Danmark som nummer 132 på listen over de lande, hvor truslen fra cyberangreb er største. Både Norge og Sverige ligger over Danmark med en placering som henholdsvis nummer 126 og 97.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune