Danske virksomheder bliver fortsat ramt af flere hackerangreb: Her er den største cyber-trussel mod danske virksomheder

Der er dårlige nyheder til de danske virksomheder, der fortsat oplever et stigende antal hackerangreb. Her er hackernes foretrukne våben mod danske virksomheder.

Artikel top billede

Der er tilsyneladende god grund til at opruste it-sikkerheden hos danske virksomheder, antallet af cybertrusler rettet mod danske virksomheder er nemlig stigende.

Det fremgår af en opgørelse fra it-sikkerhedsvirksomheden Check Point.

Truslen kommer dog ikke længere fra ransomware, der ellers har været de danske it-sikkerhedscheferne største hovedpine de senere år.

I stedet har cryptomining taget førstepladsen som den mest hyppige cybertrussel mod danske virksomheder.

Læs også: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

"Siden 2018 er værdien af kryptovaluta faldet. Jeg har dog en formodning om, at cyberkriminelle vil finde nye måder at styrke cryptomining-aktiviteter på, f.eks. i Cloud-miljøer, hvor indbygget auto-scaling vil give mulighed for at opnå et større ubytte fra kryptovaluta,” lyder det fra Maya Horowitz, threat intelligence og research director hos Check Point i en meddelelse.

Cryptomineren Coinhive har hidtil været de it-kriminelles yndlingsværktøj til at tjene penge på bekostning af andre virksomheder. Men Coinhive blev af samme årsag lukket ned marts måned i år.

Det betyder dog ikke at vi skal forvente, at cryptomining bliver mindre udbredt i fremtiden, vurderer sikkerhedsvirksomheden.

“Vi har set tilfælde, hvor organisationer er blevet bedt om at betale hundredvis af dollars til deres cloud-udbydere for de ressourcer, som er blevet brugt ulovligt af cryptominers. Dette er bevis på, at organisationer må sørge for at skabe mere sikkerhed på deres cloud-miljøer

Den gode nyhed er dog, at Danmark på trods af den stigende trussel fortsat ligger langt nede på listen over mest udsatte lande.

Check Point placerer Danmark som nummer 132 på listen over de lande, hvor truslen fra cyberangreb er største. Både Norge og Sverige ligger over Danmark med en placering som henholdsvis nummer 126 og 97.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS