Danske virksomheder bliver fortsat ramt af flere hackerangreb: Her er den største cyber-trussel mod danske virksomheder

Der er dårlige nyheder til de danske virksomheder, der fortsat oplever et stigende antal hackerangreb. Her er hackernes foretrukne våben mod danske virksomheder.

Artikel top billede

Der er tilsyneladende god grund til at opruste it-sikkerheden hos danske virksomheder, antallet af cybertrusler rettet mod danske virksomheder er nemlig stigende.

Det fremgår af en opgørelse fra it-sikkerhedsvirksomheden Check Point.

Truslen kommer dog ikke længere fra ransomware, der ellers har været de danske it-sikkerhedscheferne største hovedpine de senere år.

I stedet har cryptomining taget førstepladsen som den mest hyppige cybertrussel mod danske virksomheder.

Læs også: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

"Siden 2018 er værdien af kryptovaluta faldet. Jeg har dog en formodning om, at cyberkriminelle vil finde nye måder at styrke cryptomining-aktiviteter på, f.eks. i Cloud-miljøer, hvor indbygget auto-scaling vil give mulighed for at opnå et større ubytte fra kryptovaluta,” lyder det fra Maya Horowitz, threat intelligence og research director hos Check Point i en meddelelse.

Cryptomineren Coinhive har hidtil været de it-kriminelles yndlingsværktøj til at tjene penge på bekostning af andre virksomheder. Men Coinhive blev af samme årsag lukket ned marts måned i år.

Det betyder dog ikke at vi skal forvente, at cryptomining bliver mindre udbredt i fremtiden, vurderer sikkerhedsvirksomheden.

“Vi har set tilfælde, hvor organisationer er blevet bedt om at betale hundredvis af dollars til deres cloud-udbydere for de ressourcer, som er blevet brugt ulovligt af cryptominers. Dette er bevis på, at organisationer må sørge for at skabe mere sikkerhed på deres cloud-miljøer

Den gode nyhed er dog, at Danmark på trods af den stigende trussel fortsat ligger langt nede på listen over mest udsatte lande.

Check Point placerer Danmark som nummer 132 på listen over de lande, hvor truslen fra cyberangreb er største. Både Norge og Sverige ligger over Danmark med en placering som henholdsvis nummer 126 og 97.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension