Danske Bank køber 11 procent af danske Zenegy for to-cifret millionbeløb: Dataløsning skal anvendes til erhvervskunder

Danske Bank køber 11 procent af det danske løn-firma Zenegy med e-conomic-rigmanden Jacob Wandt i spidsen. Se planen for købet her.

Artikel top billede

Danske Bank køber 11 procent af det danske it-firma Zenegy, der er ejet af e-conomic-rigmanden Jacob Wandt samt den tidligere e-conomic-direktør og stifter Jes Tækker Brinch.

Dansk Bank lægger et tocifret millionbeløb på bordet for ejerandelen af Zenegy, der meddeler, at der har været stor interesse for selskabet fra både venture- og kapitalfonde i den seneste tid.

Danske Bank har planer om at udnytte medejerskabet af Zenegy med fokus på især selskabets erhvervskunder.

Det skal blandt andet ske ved at udnytte Zenegys datadrevne lønplatform til at ‘digitalisere og automatisere en række manuelle arbejdsgange,” meddeler banken.

Zenegy-systemet bygger på meget høj udnyttelse af data.

“Og med en ekstrem fokus på datadrevet produktudvikling har Zenegy allerede udviklet sig til at blive brugt til langt mere end blot et lønprogram i de mellemstore og store virksomheder,” meddeler selskabet.

Der vil med Danske Bank som ejer nu bliver sat ekstra skub i udviklingsarbejdet, meddeler parterne.

“Fremadrettet er det blandt andet planen, at Zenegy bliver en del af Danske Banks finansielle platform District, hvor virksomhederne kan samle deres finansielle data ét sted,” hedder det.

Jacob Wandt solgte i 2013 e-conomic for 761 millioner kroner. Han overtog siden 48 procent af Zenegy, der blev stiftet af Jes Brinch.

Det kan du læse mere om her: [url=Jacob Wandt stiftede e-conomic, men i dag er virksomheden hans konkurrent: Der er brug for nytænkning på markedett

Læs også:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil