Intel skruer op for kapaciteten efter flaskehals-problemer: Vil ikke ske igen, garanterer topchefen

Intels nye CEO, Bob Swan, forsikrer at det er sidste gang, at chip-producenten produktion skal stække selskabets vækst.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel har siden sommeren 2018 døjet med at matche eftersørgslen på sine processor-komponenter, hvilket nu får selskabets nye administrerende direktør, Bob Swan, til at melde klart ud.

”Det er sidste gang, at selskabets produktionslinjer bliver en flaskehals for vækst”, lød beskeden fra Intel-chefen til selskabets investorer denne uge ved præsentationen af tech-koncernens regnskab.

Samtidig offentliggjorde Bob Swan, som siden januar 2019 har stået i spidsen for chip-giganten, hvordan de nuværende fremstillingsproblemer vil adresseres.

Se også: CPU-tørke rammer for alvor: PC-producent indstiller produktionen i månedsvis

Den nuværende kapacitet på 14 nanometer procesteknologien skal udbygges, bedyrer han, til trods for, at den afløsende 10nm teknologi står til at debutere sin masseproduktion inden udgangen af 2019.04.26

Intel-bossen vil samtidig fokusere yderligere på kernekompetencer såsom processor-produktion, mens andre områder vil afvikles eller udskydes.

Bob Swan har senest trukket Intel ud af kapløbet om 5G-komponenter til smartphones, men selskabet samtidig har trukket sig ud af sin milliardinvesteringer i sikkerhedsselskabet McAfee.

Se også: Intel dropper 5G-chip: Trækker sig helt ud efter Apple-forlig

Helt nye produkter til julehandlen

Mens Intel i det kommende år skal udbygge sin eksisterende kapacitet af processorer fremstillet på 14nm procesteknik, gør selskabet det samtidigt klart, at det vil have en helt nye generationer af CPU’er fremstillet med den potentiel mindre strømforbrugende 10nm procesteknik klar til hulehandlen.

Det sker efter, at Intel siden 2016 har udskudt datoen for hvornår deres 10nm produktion vil igangsættes.

Læs også: Intel slipper ny 9. generation superprocessor løs: Bryder 5GHz muren i en laptop

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks