NNIT vil købe flere og større selskaber: "Vi har penge nok, så vi kunne godt have købt for 20 gange så meget som prisen for HGP"

Interview: NNIT kan købe selskaber for 1,5 milliarder kroner. Fremover vil selskabet øget både størrelsen og frekvensen af opkøb. "Opkøbselementet får en større plads i de kommende år. Jeg tror, at der i 2022 vil have været flere og større opkøb, men det bliver stadig kun hvert halve eller hele år," lyder det fra topchef Per Kogut.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i NNIT's opkøbsstrategi
  • Læs hvorfor NNIT i de kommende år vil købe flere og større selskaber end hidtil
  • Indsigt i hvordan de opkøbte selskaber bliver integreret i NNIT
  • Bliv klogere på hvor mange penge NNIT har sat af til opkøb
670
3:30 min
NNIT har netop købt Halfmann Goetsch Partner AG (HGP).

Karakteristikken af det schweiziske life science-konsulenthus passer som fod i hose i forhold til NNIT's tidligere udmeldinger om, hvilke typer af virksomheder selskabet kigger på at købe op.

Men prisen for HGP var ikke i nærheden af de 1,5 milliarder kroner, som NNIT har meldt ud har været øremærket til opkøb.

NNIT betaler i første ombæring omkring 64 millioner kroner for HGP.

Frem mod 2020 kan prisen stige med lidt over 20 millioner kroner.

NNIT-topchef Per Kogut gør det over for Computerworld klart, at selskabet sagtens kunne have foretaget opkøb for langt højere beløb, ligesom han forventer, at NNIT's kommende opkøb vil være af større skala.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect