Spotify rammer 100 millioner betalende brugere som den første musikstreamingtjeneste i verden

Spotify bliver verdens første musikstreamingtjeneste til at have over 100 millioner betalende brugere.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Den svenske musikstreamingtjeneste, Spotify, har nu mere end 100 millioner betalende brugere på verdensplan.

Spotify bliver dermed den første musikstreamingtjeneste til at nå den milepæl.

Størstedelen af de 100 millioner brugere kommer fra Europa, da europærerne udgør 40 procent af det samlede brugerantal.

Herefter kommer de nordamerikanske brugere, som udgør 30 procent.

Det fremgår af Spotifys seneste regnskab.

Milepælen markerer desuden, at Spotify nu har dobbelt så mange brugere som konkurrenten Apple Music.

Regnskabet, der dækker årets første tre måneder, viser desuden, at Spotify fra januar til og med marts omsatte for lidt mere end 1.5 milliarder euro - svarende til næsten 11,3 milliarder kroner.

Selskabet formår dog stadig ikke at præstere sorte tal på bundlinjen.

Underskuddet for de første tre måneder af 2019 lød på 47 millioner euro, svarende til omkring 350 millioner kroner.

Læs også: Vestager vil kigge Apple i sømmene efter Spotify-klage

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS