Columbus’ salg af licenser styrtdykker - men cloud-salget vokser

Columbus’ salg af softwarelicenser falder kraftigt. Til gengæld vokser salget af cloud-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Salget af de klassiske softwarelicenser dykker kraftigt for danske Columbus, der til gengæld har pæn fremgang på salget af cloud-løsninger.

Det viser selskabets netop offentliggjorte kvartals-regnskab, som samlet set viser en omsætnings-fremgang på 2,8 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Salget af softwarelicenser er imidlertid blevet næsten halveret, mens salget af software-abonnementer er faldet med næsten 13 procent.

Til gengæld har selskabet pæn fremgang på salget af cloud-løsninger.

Selv peger Columbus på, at salget af Columbus Cloud-løsninger er steget med 46 procent.

“Omsætningen på Columbus Cloud udgør nu en større del af det samlede salg af Columbus Software end licens-salg,” meddeler selskabet.

Overordnet er omsætningen af Columbus Software faldet med 16 procent ‘som følge af den tiltagende overgang til cloud,” meddeler selskabet.

“Omsætningsvæksten var primært drevet af fremgang i serviceforretningen, hvor specielt Columbus Care (Application Management) leverede en vækst på 14 procent samt markant fremgang i forretningsområderne M3 og Commerce. Derudover bidrog salget af ekstern software med en stigning på syv procent,” lyder det fra Columbus.

"Vi er tilfredse med resultaterne for årets første kvartal, hvor vi leverer en flot organisk vækst på syv procent, mens vi fortsat investerer i en række nye strategiske initiativer som skal drive den fortsatte vækst i Columbus," lyder det fra koncernchef i Columbus, Thomas Honoré, i en udsendt meddelelse.

I selve regnskabsmeddelsen - som du finder her - peger Columbus på, at den amerikanske del af forretningen er udfordret med faldende omsætning og indtjening.

Columbus er nu på jagt efter en ny direktør til den amerikanske del af forretningen.

“Vi mener, at vi har det rigtige team i USA med mange dygtige personer. Men da turnarounden ikke har materialiseret sig som ventet, er vi nu i proces med at finde en ny landechef,” lyder det fra Columbus.

Her ser du Columbus' nøgletal for Q1.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job