Trods milliardforlig med Apple forventer Qualcomm svaghed i næste regnskab

Som led i forliget mellem Qualcomm og Apple modtager Qualcomm snart et større milliardbeløb. Det ændrer dog ikke på, at selskabet stadig er udfordret på især et marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Qualcomm forventer at modtage en klækkelig sum penge fra Apple, fremgår det af chipgigantens regnskab for andet kvartal.

Her kan Qualcomm oplyse, at selskabet i tredje kvartal vil modtage mellem 4,5 og 4,7 milliarder dollars i en engangsbetaling fra Apple.

Det skriver Bloomberg News.

Det store engangsbeløb, der svarer til omkring 30 milliarder kroner, sker som led i det forlig, som Apple og Qualcomm indgik i midten af april.

Læs også: Indsigt: Derfor er Apple faldet til patten i den blodige strid med Qualcomm

Trods den store pose penge fra Apple, holder Qualcomm tilbage på de helt positive forventninger til næste kvartal, hvor selskabets prognose går i retning af en svag efterspørgsel på smartphones i Kina.

"Man vil se kinesisk svaghed afspejlet i de næste kvartaler," sagde Steve Mollenkopf, topchef i Qualcomm, til Bloomberg News.

Patentforlig mellem Qualcomm og Apple betyder, at selskaberne dropper retssager mod hinanden. Derudover accepterer Apple at betale en global patentlicens til Qualcomm udover det store engangsbeløb.

I sagen har Apple bedyret, at chip-producenten Qualcomm har udnyttet sin markedsposition som hovedleverandør til Apple til at opkræve for høje priser for chip og licenser.

Ifølge Apple har ‘Qualcomm udnyttet sit monopol [...] til at fastsætte unfair priser, skade konkurrencen og dikterer vilkår over for nogle af verdens største og mest magtfulde virksomheder,' som det hedder.

Læs mere: Apple og Qualcomm indgår forlig i kæmpestrid: Apple føjer sig og indvilger i at betale - nu er vejen banet for 5G-iPhone

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S