Trods milliardforlig med Apple forventer Qualcomm svaghed i næste regnskab

Som led i forliget mellem Qualcomm og Apple modtager Qualcomm snart et større milliardbeløb. Det ændrer dog ikke på, at selskabet stadig er udfordret på især et marked.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Qualcomm forventer at modtage en klækkelig sum penge fra Apple, fremgår det af chipgigantens regnskab for andet kvartal.

Her kan Qualcomm oplyse, at selskabet i tredje kvartal vil modtage mellem 4,5 og 4,7 milliarder dollars i en engangsbetaling fra Apple.

Det skriver Bloomberg News.

Det store engangsbeløb, der svarer til omkring 30 milliarder kroner, sker som led i det forlig, som Apple og Qualcomm indgik i midten af april.

Læs også: Indsigt: Derfor er Apple faldet til patten i den blodige strid med Qualcomm

Trods den store pose penge fra Apple, holder Qualcomm tilbage på de helt positive forventninger til næste kvartal, hvor selskabets prognose går i retning af en svag efterspørgsel på smartphones i Kina.

"Man vil se kinesisk svaghed afspejlet i de næste kvartaler," sagde Steve Mollenkopf, topchef i Qualcomm, til Bloomberg News.

Patentforlig mellem Qualcomm og Apple betyder, at selskaberne dropper retssager mod hinanden. Derudover accepterer Apple at betale en global patentlicens til Qualcomm udover det store engangsbeløb.

I sagen har Apple bedyret, at chip-producenten Qualcomm har udnyttet sin markedsposition som hovedleverandør til Apple til at opkræve for høje priser for chip og licenser.

Ifølge Apple har ‘Qualcomm udnyttet sit monopol [...] til at fastsætte unfair priser, skade konkurrencen og dikterer vilkår over for nogle af verdens største og mest magtfulde virksomheder,' som det hedder.

Læs mere: Apple og Qualcomm indgår forlig i kæmpestrid: Apple føjer sig og indvilger i at betale - nu er vejen banet for 5G-iPhone

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S