Amazon udskyder sit skifte til fuldautomatiske varelagre: Robot-teknologi er langt fra gennembrud

Der går lang tid før en robot kan plukke et produkt fra hylden uden at begå fejl, fortæller Amazons chef for robotikudvikling.

Artikel top billede

Selv om Amazon kan bryste sig af at have nogle af klodens mest avancerede varelagre, er der lange udsigter til det eventuelle skifte til fuldautomatiserede varehuse.

Det vurderer Scott Anderson, som til daglig leder Amazons ’Robot​ics Fulfillment’-afdeling, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Han fortæller, at det robotstyrede varelager ligger langt ude i fremtiden.

”Som det er nu, er teknologien eget bregrænset. Teknologisk er vi langt fra at kunne fuldautomatisere de arbejdsgangene, der er behov for”, siger han i et interview til Reuters.

Læs også: Derfor banker Amazon alle konkurrenterne: Selskabet er som skabt til at disrupte

Den teknologi der skal til for at en robot fejlfrit kan udvælge og tage et produkt fra en varehylde uden at gøre skade eller tage flere produkter på en gang ligger flere år ud i fremtiden, fortæller han.

Han vurderer, at retail-giganten er mindst ti års udvikling fra at kunne automatisere behandlingen af en enkel ordre i et varelager.

Selskabet er i den sidste tid blevet mødt med kritik fra blandt andre fagforeninger, der er kritiske overfor for både arbejdsforholdene og den stigende brug automatiseringer, der vil betyde, at der bliver mindre behov for menneskelig arbejdskraft.

I kølvandet på kritikken hævede selskabet deres mindsteløn til 15 amerikanske dollar i timen.

Amazon tæller i dag 110 varehuse rundt omkring i USA, dertil kommer 45 fordelingscentre og 50 pakkestationer. Koncernen beskæftiger i alt 125.000 lagermedarbejdere på de faciliteter.

Læs også:
Amazon vil snart tromle ind over Danmarks grænser - men der findes muligvis en modgift mod Amazon-effekten

Amazon kan komme til at lide samme skæbne som Uber i Danmark - fagbevægelse ruster sig til kamp

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,