Amazon udskyder sit skifte til fuldautomatiske varelagre: Robot-teknologi er langt fra gennembrud

Der går lang tid før en robot kan plukke et produkt fra hylden uden at begå fejl, fortæller Amazons chef for robotikudvikling.

Artikel top billede

Selv om Amazon kan bryste sig af at have nogle af klodens mest avancerede varelagre, er der lange udsigter til det eventuelle skifte til fuldautomatiserede varehuse.

Det vurderer Scott Anderson, som til daglig leder Amazons ’Robot​ics Fulfillment’-afdeling, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Han fortæller, at det robotstyrede varelager ligger langt ude i fremtiden.

”Som det er nu, er teknologien eget bregrænset. Teknologisk er vi langt fra at kunne fuldautomatisere de arbejdsgangene, der er behov for”, siger han i et interview til Reuters.

Læs også: Derfor banker Amazon alle konkurrenterne: Selskabet er som skabt til at disrupte

Den teknologi der skal til for at en robot fejlfrit kan udvælge og tage et produkt fra en varehylde uden at gøre skade eller tage flere produkter på en gang ligger flere år ud i fremtiden, fortæller han.

Han vurderer, at retail-giganten er mindst ti års udvikling fra at kunne automatisere behandlingen af en enkel ordre i et varelager.

Selskabet er i den sidste tid blevet mødt med kritik fra blandt andre fagforeninger, der er kritiske overfor for både arbejdsforholdene og den stigende brug automatiseringer, der vil betyde, at der bliver mindre behov for menneskelig arbejdskraft.

I kølvandet på kritikken hævede selskabet deres mindsteløn til 15 amerikanske dollar i timen.

Amazon tæller i dag 110 varehuse rundt omkring i USA, dertil kommer 45 fordelingscentre og 50 pakkestationer. Koncernen beskæftiger i alt 125.000 lagermedarbejdere på de faciliteter.

Læs også:
Amazon vil snart tromle ind over Danmarks grænser - men der findes muligvis en modgift mod Amazon-effekten

Amazon kan komme til at lide samme skæbne som Uber i Danmark - fagbevægelse ruster sig til kamp

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS