Tesla på vej med milliard-stor kapitaltilførelse efter blodrødt regnskab

Tesla vil gennemføre en kapitaludvidelse, der vil tilføre selskabet mere end 13 milliarder kroner i frisk kapital.

Artikel top billede

Den amerikanske elbils-producent Tesla vil hente mere end 13 milliarder kroner (to milliarder dollar, red.) i ny kapital som led i en ny kapitaludvidelse.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Elon Musk, der er administrerende direktør i Tesla, har selv til hensigt at købe for omkring 10 millioner dollar i kapitaludvidelsen, hvor selskabet samlet set vil udbyde 2,7 millioner aktier.

Bløder milliarder

Kapitaludvidelsen kommer efter, at Teslas seneste kvartalsregnskab viste, at selskabet alene i årets første tre måneder havde blødt 1,5 milliarder dollar.

Elon Musk har hidtil været modstander at hente ny kaptial til selskabet, men i forbindelse med aflæggelsen af kvartalsregnskabet, oplyste han, ifølge Financial Times, at han nu var åben over for en mulig kapitaltilførelse.

Hidtil har Elon Musk begrundet sin modstand mod en kapitaludviddelsen med, at han ønsker at indgyde mere financiel disciplin i selskabet.

Læs også: Teslas splinternye Model Y ligner en Model 3 med plads til syv

Var få uger fra konkurs

Så sent som i sommer var Tesla i alvorlige økonomiske problemer, hvor selskabet, ifølge Elon Musk, blot var få uger fra at gå konkurs.

"Virksomheden blødte penge, og vi var nødt til at løse problemerne virkelig hurtigt,” sagde Elon Musk i et interview med tv-programmet Axios on HBO.

Umiddelbart efter offentliggørelsen steg Teslas aktie med 6,6 procent.

Læs også:
Indsigt: Elon Musk lover revolutionerende ny selvkørende Tesla - men er der rent faktisk en fuldt selvkørende bil på vej?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,