Israel bomber Hamas' cyberhær efter angreb

Som gengældelse for et cyberangreb fra Hamas har Israel affyret missiler mod den bygning, hvor angrebet angiveligt kom fra. Det menes at være første gang i historien, at et cyberangreb er blevet mødt med et fysisk angreb.

Artikel top billede

Et cyberangreb fra Hamas er blevet gengældt med et bombetogt fra det israelske luftvåben mod den bygning, hvor cyberangrebet formodentlig blev foretaget fra.

Det fremgår af et tweet fra Israels forsvar, IDF, skriver The Verge.

Det er angiveligt første gang i historien, at et digitalt angreb er blevet mødt af et militært fysisk svar.

Ifølge Israels forsvar, IDF, lykkedes det at stoppe cyberangrebene fra Hamas, hvorefter bygningen blev bombet.

"Vi forhindrede et forsøg på en Hamas-cyberoffensiv. Efter vores succesfulde defensive cyberoperation, sigtede vi mod en bygning, hvor Hamas' cyberoperatører arbejder."

"HamasCyberHQ.exe er blevet fjernet," fremgår det af et tweet fra IDF oversat til dansk.

Angrebene sker som led i konflikten og kamphandlinger, som er blusset op igen mellem Hamas og Israel. Indtil videre er 27 palæstinensere og fire israelere blevet dræbt, herunder hundredvis af sårede.

Hamas har under konflikten affyret mere end 600 missiler mod Israel, mens IDF har gennemført hundredvis af luftangreb.

Læs også: Derfor halter danske it-sikkerhedsvirksomheder efter resten af verden i et boomende marked: Her er tallene for den danske it-sikkerhedsbranche

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job