Forsvarsminister afviser at dele bøder ud til dårlig it-sikkerhed

Dårlig it-sikkerhed hos de organisationer, der står for samfundskritisk infrastruktur, skal ikke straffes med bøde, mener Forsvarsministeren.

Artikel top billede

Offentlige organisationer med kritisk infrastruktur behøver ikke at frygte at få bøder som følge af dårlig it-sikkerhed.

Sådan lyder meldingen fra forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Det skriver Version2.

Claus Hjort Frederiksen fremhævede med reference til Wannacry-angrebet i 2017, at det er statens rolle at fastsætte de overordnede rammer for cybersikkerhed, men at det stadig er op til de enkelte kommuner, myndigheder eller virksomheder at sikre sig mod angreb og sårbarheder ved en god it-sikkerhed.

Men organisationer med ansvar for kritisk infrastruktur skal dog ikke sanktioneres, mener han.

"Jeg tror, at man i første omgang skal starte med, at vi alle sammen bliver bevidste om farerne. For vores samfundskritiske sektorer er der lavet et rigtig godt arbejde. Jeg tror, at man skal være varsom med at rende rundt og dele bøder ud på det her område," udtalte han på it-sikkerhedsmessen Infosecurity i København.

Læs også: Manglende definition af kritisk infrastruktur i Danmark møder massiv kritik: "Ser man på FN’s liste over lande med den bedste it-sikkerhed, så ligger vi ikke engang i top 10"

Forsvarsministeren fremhævede arbejdet med at definere, hvilke selskaber, der skal defineres til at have ansvar for samfundskritisk infrastruktur indenfor forskellige sektorer. Det er et arbejde, der endnu ikke er færdig, forklarede han.

Dog erkendte han, at man selvfølgelig bør diskuttere, hvad der skal gøres ved virksomheder, der bevidst lader være med at beskytte sig.

Læs også: Kritisk infrastruktur er plaget af usikre systemer: “De er afgjort ikke sikre og vil ikke være det de næste mange år.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job