Forsvarsminister afviser at dele bøder ud til dårlig it-sikkerhed

Dårlig it-sikkerhed hos de organisationer, der står for samfundskritisk infrastruktur, skal ikke straffes med bøde, mener Forsvarsministeren.

Artikel top billede

Offentlige organisationer med kritisk infrastruktur behøver ikke at frygte at få bøder som følge af dårlig it-sikkerhed.

Sådan lyder meldingen fra forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Det skriver Version2.

Claus Hjort Frederiksen fremhævede med reference til Wannacry-angrebet i 2017, at det er statens rolle at fastsætte de overordnede rammer for cybersikkerhed, men at det stadig er op til de enkelte kommuner, myndigheder eller virksomheder at sikre sig mod angreb og sårbarheder ved en god it-sikkerhed.

Men organisationer med ansvar for kritisk infrastruktur skal dog ikke sanktioneres, mener han.

"Jeg tror, at man i første omgang skal starte med, at vi alle sammen bliver bevidste om farerne. For vores samfundskritiske sektorer er der lavet et rigtig godt arbejde. Jeg tror, at man skal være varsom med at rende rundt og dele bøder ud på det her område," udtalte han på it-sikkerhedsmessen Infosecurity i København.

Læs også: Manglende definition af kritisk infrastruktur i Danmark møder massiv kritik: "Ser man på FN’s liste over lande med den bedste it-sikkerhed, så ligger vi ikke engang i top 10"

Forsvarsministeren fremhævede arbejdet med at definere, hvilke selskaber, der skal defineres til at have ansvar for samfundskritisk infrastruktur indenfor forskellige sektorer. Det er et arbejde, der endnu ikke er færdig, forklarede han.

Dog erkendte han, at man selvfølgelig bør diskuttere, hvad der skal gøres ved virksomheder, der bevidst lader være med at beskytte sig.

Læs også: Kritisk infrastruktur er plaget af usikre systemer: “De er afgjort ikke sikre og vil ikke være det de næste mange år.”

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest