Tidligere dansk Kaspersky-chef lander nyt direktør-job

Den tidligere landechef for Kaspersky Lab i Danmark, Leif Jensen, har landet et nyt job hos endnu et anti-virus selskab.

Artikel top billede

(Foto: Mike Taylor CATCHLIGHT info@catchlight.co.uk / Mike Taylor)

I december måtte Leif Jensen sige farvel til sin stilling som landechef hos det russiske antivirus firma Kaspersky Lab.

Stillingen som landechef i Danmark blev nedlagt af Kaspersky og derfor blev Leif Jensen samtidig fyret fra virksomheden.

"Min egen rolle er blevet overflødiggjort som led i en strukturel ændring," lød det fra den tidligere landechef efter fyringen.

Læs også: Kaspersky fyrer sin danske landechef: "Mit job er blevet overflødiggjort"

Men nu har den danske it-sikkerhedschef fundet et nyt job, denne gang hos slovenske ESET, der også leverer antivirus.

Det skriver han selv på Linkedin.

Leif Jensen bliver såkaldt channel diretør for ESET i Norden, og får kontor i selskabets hovedsæde for den nordiske afdeling i Kungälv i Sverige.

“Jeg har haft mulighed for at møde de svenske og danske teams og den umiddelbare konklusion er klar: Med de her fantastiske lokale folk, en top professionelt, agil virksomhed og markeds ledende cybersikkerhedsteknologi - 'the sky is the limit',” skriver Leif Jensen på Linkedin.

ESET er stiftet i 1992 i det tidligere Tjekkoslovakiet og er i dag til stede i omkring 180 lande.

Læs også:

Dansk Kaspersky-direktør: "Center for Cybersikkerhed opererer på et fantasibaseret grundlag"

Sådan får du topchefen til at betale for bedre it-sikkerhed: "Industrien har stopfodret markedet med skræmmehistorier"

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)