Tidligere dansk Kaspersky-chef lander nyt direktør-job

Den tidligere landechef for Kaspersky Lab i Danmark, Leif Jensen, har landet et nyt job hos endnu et anti-virus selskab.

Artikel top billede

(Foto: Mike Taylor CATCHLIGHT info@catchlight.co.uk / Mike Taylor)

I december måtte Leif Jensen sige farvel til sin stilling som landechef hos det russiske antivirus firma Kaspersky Lab.

Stillingen som landechef i Danmark blev nedlagt af Kaspersky og derfor blev Leif Jensen samtidig fyret fra virksomheden.

"Min egen rolle er blevet overflødiggjort som led i en strukturel ændring," lød det fra den tidligere landechef efter fyringen.

Læs også: Kaspersky fyrer sin danske landechef: "Mit job er blevet overflødiggjort"

Men nu har den danske it-sikkerhedschef fundet et nyt job, denne gang hos slovenske ESET, der også leverer antivirus.

Det skriver han selv på Linkedin.

Leif Jensen bliver såkaldt channel diretør for ESET i Norden, og får kontor i selskabets hovedsæde for den nordiske afdeling i Kungälv i Sverige.

“Jeg har haft mulighed for at møde de svenske og danske teams og den umiddelbare konklusion er klar: Med de her fantastiske lokale folk, en top professionelt, agil virksomhed og markeds ledende cybersikkerhedsteknologi - 'the sky is the limit',” skriver Leif Jensen på Linkedin.

ESET er stiftet i 1992 i det tidligere Tjekkoslovakiet og er i dag til stede i omkring 180 lande.

Læs også:

Dansk Kaspersky-direktør: "Center for Cybersikkerhed opererer på et fantasibaseret grundlag"

Sådan får du topchefen til at betale for bedre it-sikkerhed: "Industrien har stopfodret markedet med skræmmehistorier"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job