Tidligere dansk Kaspersky-chef lander nyt direktør-job

Den tidligere landechef for Kaspersky Lab i Danmark, Leif Jensen, har landet et nyt job hos endnu et anti-virus selskab.

Artikel top billede

(Foto: Mike Taylor CATCHLIGHT info@catchlight.co.uk / Mike Taylor)

I december måtte Leif Jensen sige farvel til sin stilling som landechef hos det russiske antivirus firma Kaspersky Lab.

Stillingen som landechef i Danmark blev nedlagt af Kaspersky og derfor blev Leif Jensen samtidig fyret fra virksomheden.

"Min egen rolle er blevet overflødiggjort som led i en strukturel ændring," lød det fra den tidligere landechef efter fyringen.

Læs også: Kaspersky fyrer sin danske landechef: "Mit job er blevet overflødiggjort"

Men nu har den danske it-sikkerhedschef fundet et nyt job, denne gang hos slovenske ESET, der også leverer antivirus.

Det skriver han selv på Linkedin.

Leif Jensen bliver såkaldt channel diretør for ESET i Norden, og får kontor i selskabets hovedsæde for den nordiske afdeling i Kungälv i Sverige.

“Jeg har haft mulighed for at møde de svenske og danske teams og den umiddelbare konklusion er klar: Med de her fantastiske lokale folk, en top professionelt, agil virksomhed og markeds ledende cybersikkerhedsteknologi - 'the sky is the limit',” skriver Leif Jensen på Linkedin.

ESET er stiftet i 1992 i det tidligere Tjekkoslovakiet og er i dag til stede i omkring 180 lande.

Læs også:

Dansk Kaspersky-direktør: "Center for Cybersikkerhed opererer på et fantasibaseret grundlag"

Sådan får du topchefen til at betale for bedre it-sikkerhed: "Industrien har stopfodret markedet med skræmmehistorier"

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS