Tidligere dansk Kaspersky-chef lander nyt direktør-job

Den tidligere landechef for Kaspersky Lab i Danmark, Leif Jensen, har landet et nyt job hos endnu et anti-virus selskab.

Artikel top billede

(Foto: Mike Taylor CATCHLIGHT info@catchlight.co.uk / Mike Taylor)

I december måtte Leif Jensen sige farvel til sin stilling som landechef hos det russiske antivirus firma Kaspersky Lab.

Stillingen som landechef i Danmark blev nedlagt af Kaspersky og derfor blev Leif Jensen samtidig fyret fra virksomheden.

"Min egen rolle er blevet overflødiggjort som led i en strukturel ændring," lød det fra den tidligere landechef efter fyringen.

Læs også: Kaspersky fyrer sin danske landechef: "Mit job er blevet overflødiggjort"

Men nu har den danske it-sikkerhedschef fundet et nyt job, denne gang hos slovenske ESET, der også leverer antivirus.

Det skriver han selv på Linkedin.

Leif Jensen bliver såkaldt channel diretør for ESET i Norden, og får kontor i selskabets hovedsæde for den nordiske afdeling i Kungälv i Sverige.

“Jeg har haft mulighed for at møde de svenske og danske teams og den umiddelbare konklusion er klar: Med de her fantastiske lokale folk, en top professionelt, agil virksomhed og markeds ledende cybersikkerhedsteknologi - 'the sky is the limit',” skriver Leif Jensen på Linkedin.

ESET er stiftet i 1992 i det tidligere Tjekkoslovakiet og er i dag til stede i omkring 180 lande.

Læs også:

Dansk Kaspersky-direktør: "Center for Cybersikkerhed opererer på et fantasibaseret grundlag"

Sådan får du topchefen til at betale for bedre it-sikkerhed: "Industrien har stopfodret markedet med skræmmehistorier"

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S