For 15 år siden satsede Sitecore stort på udlandet – og vandt det hele

Nummer 11 blandt de 50 mest værdifulde 2019: Stifterne af Sitecore valgte helt bevidst at satse på etablering i USA som noget af det første, og det gav i den grad pote. I dag har selskabet 1.100 medarbejdere og omsætter for 1,3 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad nøglen har været til Sitecores succes
  • Indblik i selskabets internationale ekspansion
  • Den nuværende topchefs syn på den danske kulturarv i selskabet
  • Hvor Sitecore befinder sig i dag 15 år efter opstarten
839
4:15 min
I 2004 tog stifterne af den danske it-succes Sitecore en af de vigtigste beslutninger i selskabets historie. De satsede på USA blot tre år efter den spæde opstart.

Det skulle vise sig at give pote.

Selskabet er i dag, 15 år efter, førende globalt inden for content management-systemer (CMS) og går i front med personaliserede marketingløsninger til store globale kunder.

Selskabet har i dag en værdiansættelse på 7,5 milliarder kroner og betegnes som en af de største danske tech-succeser.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos