For 15 år siden satsede Sitecore stort på udlandet – og vandt det hele

Nummer 11 blandt de 50 mest værdifulde 2019: Stifterne af Sitecore valgte helt bevidst at satse på etablering i USA som noget af det første, og det gav i den grad pote. I dag har selskabet 1.100 medarbejdere og omsætter for 1,3 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad nøglen har været til Sitecores succes
  • Indblik i selskabets internationale ekspansion
  • Den nuværende topchefs syn på den danske kulturarv i selskabet
  • Hvor Sitecore befinder sig i dag 15 år efter opstarten
839
4:15 min
I 2004 tog stifterne af den danske it-succes Sitecore en af de vigtigste beslutninger i selskabets historie. De satsede på USA blot tre år efter den spæde opstart.

Det skulle vise sig at give pote.

Selskabet er i dag, 15 år efter, førende globalt inden for content management-systemer (CMS) og går i front med personaliserede marketingløsninger til store globale kunder.

Selskabet har i dag en værdiansættelse på 7,5 milliarder kroner og betegnes som en af de største danske tech-succeser.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S