For 15 år siden satsede Sitecore stort på udlandet – og vandt det hele

Nummer 11 blandt de 50 mest værdifulde 2019: Stifterne af Sitecore valgte helt bevidst at satse på etablering i USA som noget af det første, og det gav i den grad pote. I dag har selskabet 1.100 medarbejdere og omsætter for 1,3 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad nøglen har været til Sitecores succes
  • Indblik i selskabets internationale ekspansion
  • Den nuværende topchefs syn på den danske kulturarv i selskabet
  • Hvor Sitecore befinder sig i dag 15 år efter opstarten
839
4:15 min
I 2004 tog stifterne af den danske it-succes Sitecore en af de vigtigste beslutninger i selskabets historie. De satsede på USA blot tre år efter den spæde opstart.

Det skulle vise sig at give pote.

Selskabet er i dag, 15 år efter, førende globalt inden for content management-systemer (CMS) og går i front med personaliserede marketingløsninger til store globale kunder.

Selskabet har i dag en værdiansættelse på 7,5 milliarder kroner og betegnes som en af de største danske tech-succeser.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S