Styrelse klar med nyt udbud om software til skoleelever for 80 millioner kroner

Styrelsen for Undervisning og kvalitet er klar med et nyt udbud om levering af software til skoleelever for 80 millioner kroner.

Artikel top billede

Der skal etableres en ny rammeaftale for levering af software til skoleelever med fysiske eller psykiske funktionsnedsættelser.

Det fremgår af et nyt it-udbud til en samlet værdi på 80 millioner kroner fra Styrelsen for Undervisning og kvalitet.

Udbuddet handler blandt om levering af ordforslagssoftware, oplæsningssoftware og OCR-software (tekstgenkendelsessoftware).

”Formålet med udbuddet er at etablere en rammeaftale med én forhandler af et bredt sortiment af kompenserende software,” lyder det i udbudsmaterialet.

Det fremgår også af udbuddet, at softwaren skal sikre, at de pågældende elever kan deltage i uddannelse og skolegang på lige fod med andre elever på grundskoler, kostskoler og ungdomsuddannelser.

Læs også: 12 kommuner går sammen om stort it-indkøb til knap 150 millioner kroner

Aflyser tidligere udbud

Samtidig med lanceringen af det nye udbud aflyser Styrelsen for Undervisning og kvalitet et tidligere udbud, hvori der indgik lignende software-pakker.

I meddelelsen om det annullerede udbud lyder det:

”Ordregiver har konstateret uhensigtsmæssigheder i udbudsmaterialet, herunder i forhold til prisbilaget. Ordregiver har derfor dags dato fremsendt bekendtgørelse om annullation af udbuddet. Ordregiver forventer også dags dato at fremsende ny bekendtgørelse om genudbud, hvor uhensigtsmæssighederne i udbudsmaterialet er rettet, og ordregiver opfordrer derfor alle interesserede leverandører til at holde sig orienteret om offentliggørelse af genudbuddet.”

Deadlinen for at deltage i det nye udbud udløber ved midnat den 3. juni 2019.

Læs også:
Vi er endelig nået til en form for deadline for en af de allerstørste cloud-udbud herhjemme - og det har været dyrt for it-branchen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job