Styrelse klar med nyt udbud om software til skoleelever for 80 millioner kroner

Styrelsen for Undervisning og kvalitet er klar med et nyt udbud om levering af software til skoleelever for 80 millioner kroner.

Artikel top billede

Der skal etableres en ny rammeaftale for levering af software til skoleelever med fysiske eller psykiske funktionsnedsættelser.

Det fremgår af et nyt it-udbud til en samlet værdi på 80 millioner kroner fra Styrelsen for Undervisning og kvalitet.

Udbuddet handler blandt om levering af ordforslagssoftware, oplæsningssoftware og OCR-software (tekstgenkendelsessoftware).

”Formålet med udbuddet er at etablere en rammeaftale med én forhandler af et bredt sortiment af kompenserende software,” lyder det i udbudsmaterialet.

Det fremgår også af udbuddet, at softwaren skal sikre, at de pågældende elever kan deltage i uddannelse og skolegang på lige fod med andre elever på grundskoler, kostskoler og ungdomsuddannelser.

Læs også: 12 kommuner går sammen om stort it-indkøb til knap 150 millioner kroner

Aflyser tidligere udbud

Samtidig med lanceringen af det nye udbud aflyser Styrelsen for Undervisning og kvalitet et tidligere udbud, hvori der indgik lignende software-pakker.

I meddelelsen om det annullerede udbud lyder det:

”Ordregiver har konstateret uhensigtsmæssigheder i udbudsmaterialet, herunder i forhold til prisbilaget. Ordregiver har derfor dags dato fremsendt bekendtgørelse om annullation af udbuddet. Ordregiver forventer også dags dato at fremsende ny bekendtgørelse om genudbud, hvor uhensigtsmæssighederne i udbudsmaterialet er rettet, og ordregiver opfordrer derfor alle interesserede leverandører til at holde sig orienteret om offentliggørelse af genudbuddet.”

Deadlinen for at deltage i det nye udbud udløber ved midnat den 3. juni 2019.

Læs også:
Vi er endelig nået til en form for deadline for en af de allerstørste cloud-udbud herhjemme - og det har været dyrt for it-branchen

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura